Biała Rawska. Za gwiazdą i przy dźwięku rogu

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 06.01.2022 18:57

Pogoda nie zniechęciła wiernych parafii św. Wojciecha w Białej Rawskiej do przemarszu i oddania pokłonu Dzieciątku. Wręcz przeciwnie - licznie zgromadzeni ruszyli za gwiazdą, która prowadziła ich wokół kościoła przy dźwiękach trąbek i rogów, by z kolędą na ustach ofiarować swoje dary małemu Jezusowi.

Orszakowi przewodziła gwiazda i towarzyszyła orkiestra dęta. Orszakowi przewodziła gwiazda i towarzyszyła orkiestra dęta.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

O darach, które złożyć może każdy z nas, mówił proboszcz parafii ks. Bogdan Zatorski. - Trzej Królowie złożyli złoto, kadzidło i mirrę, ale dziś każdy z nas może i powinien ofiarować swoje dary. Niech będą nimi czas, obecność, modlitwa. Często mówimy, że mamy tak mało czasu. Dziś zatrzymajmy się na chwilę przy szopce, przy żłóbku, przy Jezusie i dajmy Mu swój czas i zanośmy modlitwy do Niego. Niech one płyną jak dym kadzidła. A Jezus będzie nam błogosławił - mówił proboszcz.

Orszak Trzech Króli w parafii rozpoczął się u bram kościoła. Za gwiazdą i księdzem proboszczem wokół świątyni ruszyli licznie zgromadzeni wierni, którym towarzyszyła Orkiestra Dęta OSP Biała Rawska. Z kolędą na ustach wierni zmierzali do świątyni, by oddać pokłon Dzieciątku. 

W centrum orszaku byli Trzej Królowie, którzy w barwnych strojach i z darami pokazywali, zwłaszcza najmłodszym wiernym, jak mogła wyglądać biblijna scena z wizyty Mędrców. Przybyli ze Wschodu, oddali pokłon, złożyli dary i odeszli - inną drogą.

Od pierwszego pokłonu - Trzej Królowie zawsze prowadzą do Najważniejszej Osoby.   Od pierwszego pokłonu - Trzej Królowie zawsze prowadzą do Najważniejszej Osoby.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

W świątyni wierni zatrzymali się przy żłóbku, zgodnie z zachętą księdza proboszcza, i ofiarowali swój czas, modlitwę - szczególnie podczas Eucharystii. Zwieńczeniem świątecznego spotkania był koncert kolęd w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Biała Rawska. Tradycyjne kolędy, ale i współczesne pastorałki zagrane z mocą zachęciły do wspólnego śpiewania.

Wikariusz parafii ks. Michał Szkupiński na drzwiach wejściowych świątyni zapisał symbole C+M+B 2022 A.D.   Wikariusz parafii ks. Michał Szkupiński na drzwiach wejściowych świątyni zapisał symbole C+M+B 2022 A.D.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

- "Niech Bóg błogosławi temu domowi" - tak możemy przetłumaczyć symbole zapisane na drzwiach naszych mieszkań, domów. Wiemy, że Bóg jest w naszych rodzinach i nam błogosławi,  i to błogosławieństwo otrzymujemy w szczególny sposób podczas każdej Mszy św. Życzę wam, byście do swoich domów wracali tak, jak Mędrcy ze Wschodu - inną drogą. Napełnieni błogosławieństwem, które będzie przejawiało się w waszych słowach, czynach - mówił ks. Zatorski.