Spotkanie synodalne rejonu kutnowskiego

Aleksandra Głuszcz

publikacja 10.03.2022 00:50

Uroczystą Mszą św. w kościele św. Wawrzyńca w Kutnie pod przewodnictwem ordynariusza bp. Andrzeja F. Dziuby zainaugurowano pracę kutnowskiego rejonu synodalnego. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni i wierni z dekanatów kutnowskich - św. Wawrzyńca, Michała Archanioła - oraz z dekanatu Żychlin.

W rejonie kutnowskim spotkaniu przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. W rejonie kutnowskim spotkaniu przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.
Aleksandra Głuszcz /Foto Gość

Na ziemi kutnowskiej podjęte zostaną zagadnienia dotyczące wychowania i nauki w dziele promocji osoby ludzkiej. Uczestnicy rejonu zastanowią się m.in. nad tym, w jaki sposób wiara pomaga w odkrywaniu i pomnażaniu talentów oraz jaką rolę powinni pełnić ludzie wykształceni.

- "Każdemu według jego zdolności" (Mt 25,15). Wszyscy znamy Ewangelię o talentach i ich pomnażaniu, powinniśmy rozpoznawać nasze talenty, wiedzę w tym wszystkim, co zostało nam przez Pana Boga ofiarowane - powiedział do zebranych w świątyni proboszcz parafii św. Wawrzyńca ks. Jerzy Swędrowski, odpowiedzialny za synod w rejonie kutnowskim.

Zgodnie z prośbą papieża Franciszka, pierwsze spotkanie skoncentrowane było na modlitwie. Przy stole eucharystycznym zgromadzili się kapłani dekanatów kutnowskich i żychlińskiego. O uroczystą oprawę Mszy św. zadbali wierni - rodziny, dzieci i młodzież.

- Jakże jesteśmy bogaci w wielorakie talenty, różnimy się miedzy sobą, a każdy z nas niesie w sobie inne talenty, jednak łączy nas jeden - wielki talent wiary. Synod pyta nas i proponuje, abyśmy nasze talenty włączyli w to dzieło. To jest wielkie wyzwanie - nasze talenty w służbie naszej wiary w Kościele - powiedział biskup. - Jezusowe doświadczenie pustyni nas także sposobi do uświadomienia sobie, jaka jest nasza wiara. I też wiedzie nas na pustynię: post, modlitwa, jałmużna. Popróbuj zrezygnować z tego, do czego masz prawo. Popróbuj podzielić się tym, co jest twoje, z drugim człowiekiem. Przyjemny pustynny czas Wielkiego Postu jest przede wszystkim umocnieniem naszej wiary - nauczał ordynariusz.

Biskup Dziuba zwrócił uwagę na potrzebę pokoju. - Chcemy dziś, kiedy wspominamy w czytaniu wielki dar dla narodu wybranego, jakim były ziemia i wolność, nasze myśli skierować ku tym, którzy z taką determinacją walczą o ziemię i wolność, walczą o te dwie niezbywalne rzeczywistości człowieka - jego miejsce na ziemi i wolność w tym miejscu. Chcemy posłać im orędzie pokoju, wypływające z wiary, modlitwy i umartwień - dodał. 

Kolejne, tym razem robocze spotkanie grupy synodalnej, odbędzie się 19 marca o godz. 9 w szkole katolickiej w Kutnie.