Zaproszenie na jubileusz 30-lecia diecezji

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 17.03.2022 15:46

Każdy jubileusz jest okazją do dziękczynienia. Takich powodów nie brakuje młodemu Kościołowi łowickiemu. Okrągłe urodziny potrwają dwa dni.

Uroczystości odbędą się w katedrze łowickiej. Uroczystości odbędą się w katedrze łowickiej.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W piątek 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, diecezja łowicka będzie obchodziła 30-lecie istnienia. Jak czytamy na oficjalnej stronie: „W dzień święta Diecezji Łowickiej będziemy, trwając w jedności modlitewnej, dziękować Bogu za dobro, jakie się dokonało przez lata jej istnienia. Za wszystkich ludzi, tych «wielkich» i «małych», którzy przyczynili się do rozwoju diecezji. Będziemy naszą modlitwą wypraszać dalsze łaski dla wszystkich Diecezjan”.

Tego dnia na powrót zostaną złożone szczątki ośmiu arcybiskupów gnieźnieńskich, prymasów Polski, w podziemiach katedry, w specjalnie przygotowanych sarkofagach. Po raz pierwszy dostojnicy, a potem wierni będą mogli zobaczyć odnowione krypty, w których obok sarkofagów prymasów znajdują się także niektóre pamiątki znalezione podczas prowadzonych prac.

W centrum jubileuszowego świętowania znajdzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego abp. Salvatore Pennacchia. Homilię wygłosi prymas abp Wojciech Polak. Po Eucharystii 8 trumien prymasów zostanie przeniesionych do zrewitalizowanych krypt. Na uroczystość zostały zaproszone władze państwowe, wojewódzkie i samorządowe. Obecni będą także dostojnicy kościelni.

Obchody jubileuszowe potrwają dwa dni. Pierwszego dnia w programie znajdą się także modlitwa w kryptach, przemówienia gości, podziękowania oraz słowo o prymasach. Ostatnim punktem będzie zwiedzanie krypt z przewodnikiem (tego dnia tylko dla zaproszonych gości). W sobotę obchody rozpoczną się o godz. 11. W programie znajdą się modlitwa za prymasów, którą poprowadzi bp Dziuba, przypomnienie sylwetek hierarchów spoczywających w katedrze łowickiej, a także przebiegu prac prowadzonych przy kryptach. „W sposób uroczysty dziękować będziemy Bogu i ludziom (...) za wszystko, co dobrego spotkało nas dzięki posłudze Kościoła na ziemi łowickiej, głowieńskiej, łęczyckiej, kutnowskiej, rawskiej, sochaczewskiej, skierniewickiej, żyrardowskiej. Chcemy, wspominając przeszłość, tę bliższą i dalszą, umacniać naszą wiarę oraz miłość do Chrystusa i Kościoła. Wiara i miłość, a także nadzieja, która jest ich owocem, są nam wszystkim, szczególnie dzisiaj, bardzo potrzebne. Właśnie z nadzieją, zawsze wierni, chcemy patrzeć i iść w przyszłość, jakakolwiek by ona nie była. Jesteśmy dziećmi Boga. Chrystus jest z nami, jest z nami także Jego Matka, Maryja” – czytamy w liście bp. Dziuby.

Obchody zakończy otwarcie zrewitalizowanych krypt dla diecezjan i zwiedzających. Zejście do nich odbywać się będzie z przewodnikiem.

Diecezja łowicka została utworzona z woli św. Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus” w ramach reformy administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Patronami diecezji zostali bł. Honorat Koźmiński i św. Wiktoria. Pierwszym ordynariuszem został bp Alojzy Orszulik.