Artystyczne uwielbienia

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 05.04.2022 20:17

Od kilku lat czas Wielkiego Postu w diecezji łowickiej wypełniony jest muzycznymi propozycjami adoracji krzyża, uwielbienia Najświętszego Sakramentu. Wiele z nich proponuje zespół Artystycznie Szerzący Miłosierdzie. - Ich wieczory uwielbienia chwytają za serce - mówią wierni diecezji.

Zespół ASM wielkopostne uwielbienie w artystycznej odsłonie zagrał m.in. w warszawskiej parafii Narodzenia NMP. Zespół ASM wielkopostne uwielbienie w artystycznej odsłonie zagrał m.in. w warszawskiej parafii Narodzenia NMP.
Archiwum zespołu ASM

Od wieków w czasie Wielkiego Postu wybrzmiewają pieśni i nabożeństwa o męce i śmierci Chrystusa. Gorzkie Żale, akatyst, nieszpory, śpiewane Drogi Krzyżowe. Pieśni pełne dziękczynienia za krzyż i zbawienie, ale także błagalne o miłosierdzie nad grzesznikami.

Na przestrzeni lat zmieniała się forma: chorały, muzyka organowa, instrumentalna, chóry, schole, orkiestry, zespoły ewangelizacyjne. Jednak niezmienny jest przekaz: oddanie czci Temu, który oddał życie za swoich przyjaciół.

Od kilku lat czas Wielkiego Postu w diecezji łowickiej wypełniony jest muzycznymi propozycjami adoracji krzyża, uwielbienia Najświętszego Sakramentu, śpiewanego nabożeństwa Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali. Prowadzenia modlitwy podejmują się organiści, chóry i schole parafialne, ale także wspólnoty ewangelizacyjne łączące wiernych kilku parafii. Wśród nich zespół Artystycznie Szerzący Miłosierdzie, który od 7 lat w różnych parafiach diecezji łowickiej tworzy niecodzienny klimat modlitwy. Artystyczny. Przejawiający się w mnogości instrumentów, efektownych dekoracjach, wykorzystaniu multimediów i harmonii głosów wiernych parafii Przemienienia Pańskiego w Międzyborowie I Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie, tworzących zespół ASM.

W tym roku zespół przygotował program "Za Twój krzyż dziękować chcę...", z którym odwiedził parafie św. Wojciecha w Białej Rawskiej, Narodzenia NMP w Warszawie i Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie.

Nad formacją zespołu, ale i treścią liturgiczną czuwają księża Tomasz Stępniak i Rafał Woronowski, zaś nad muzyczną stroną - muzycy, którzy od lat znają się i tworzą dzieła w swoich parafiach i diecezji.

Tegoroczny wielkopostny program oparty jest na Ewangelii, a także na myślach zaczerpniętych z "Dzienniczka" św. s. Faustyny: "O Jezu mój, z ufności ku Tobie /Wiję wieńcy tysiące i wiem, /Że rozkwitną wszystkie, /I wiem, że rozkwitną wszystkie, kiedy je oświeci Boskie Słońce. /O wielki, Boski Sakramencie, /Który kryjesz mego Boga, /Jezu, bądź ze mną w każdym momencie, /A serca mego nie obejmie trwoga". (Dz 4)

Słowa rozważań ściśle powiązane były z pieśniami i dekoracją.   Słowa rozważań ściśle powiązane były z pieśniami i dekoracją.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Artystyczny przekaz jest wielowymiarowy. Świątynia wypełniona barwami miłosierdzia, wymowna dekoracja i pieśni, które przypominały o tym, że przez krzyż i pod krzyżem najbardziej przejawia się miłość Jezusa do drugiego człowieka wywołały wiele emocji wśród licznie zgromadzonych wiernych. - Wielkiej pokory, umiejętności i oddania się w ręce Boga potrzeba, by przy takim talencie, efektach, światłach i mnogości instrumentów pozwolić skupić się na Tym, który jest najważniejszy. Im się to udało - mówiła Ewa po wieczorze uwielbienia w Żyrardowie.

W minioną niedzielę zespół zagrał także w parafii Narodzenia NMP w Warszawie, a najbliższe pieśni chwały wybrzmią na Jasnej Górze, podczas pielgrzymki maturzystów.