Pamiętali o śp. senator Fetlińskiej

top, nap

publikacja 11.04.2022 23:45

W bazylice w Niepokalanowie uczczono pamięć senator Janiny Fetlińskiej i pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Za panią senator modlono się w bazylice NMP w Niepokalanowie. Za panią senator modlono się w bazylice NMP w Niepokalanowie.
Archiwum wiceministra Macieja Małeckiego

Mszy św. przewodniczył o. dr Mariusz Słowik, gwardian klasztoru w Niepokalanowie. Homilię wygłosił ks. prał. Ryszard  Kamiński z Mławy. Obecni byli mąż tragicznie zmarłej senator Włodzimierz Fetliński oraz syn Bartosz, a także Alicja Adwent, prezes Instytutu im. Filipa Adwenta, przyjaciółka senator Fetlińskiej oraz orędowniczka ocalenia pamięci o pani senator po jej tragicznej śmierci. Byli również przedstawiciele Zakonu Rycerzy Jana Pawła II oraz władz samorządowych różnego szczebla, a także grupa osób ze świata nauki, kultury, życia społecznego, m.in. Marzena Piwowar-Zrazek, młodsza koleżanka senator z Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie..

Na progu Eucharystii życiorys senator Fetlińskiej odczytał Michał Pol, wiceprzewodniczący Rady Miasta Mława. Janina Fetlińska całe swoje życie zabiegała o kształcenie nowych pokoleń pielęgniarek, obroniła pracę doktorską z tego zakresu w 1986 roku. Niestety, katastrofa smoleńska uniemożliwiła jej obronę pracy habilitacyjnej w Polskiej Akademii Nauk. Była m.in. senatorem VI i VII kadencji z okręgu płocko-ciechanowskiego, pełniła funkcję m.in. zastępcy przewodniczącego komisji zdrowia, wspaniałym przyjacielem, oddaną żoną i matką. Bardzo cenili ją współpracownicy i całe środowisko medyczne. Z zakresu pielęgniarstwa, promocji zdrowia i zdrowia publicznego opublikowała kilkadziesiąt artykułów naukowych. Dla uczczenia jej pamięci ustanowiono stypendium dla zdolnej młodzieży z katolickich rodzin.

W homilii ks. Kamiński podkreślił, że Msza św. to wynikający z wiary wyraz pamięci i wdzięczności za życie senator. Kapłan, osobiście znający J. Felińską, przypomniał jej życzliwość dla rozmówców. - Ona nigdy nie zostawała obojętna wobec codziennych ludzkich problemów. Miała bardzo dobry kontakt zarówno z przedstawicielami różnych władz samorządowych, organizacji, instytucji, jak też ze zwykłymi ludźmi. Co miało wyraz w tym, że w wyborach otrzymywała bardzo dużą liczbę głosów. Jej wielkim dziełem była Państwowa Uczelnia Zawodowa im. I. Mościckiego w Ciechanowie. - Mam też w sercu wdzięczność za serdeczny uścisk dłoni, uśmiech, życzliwą rozmowę, dobre rady i optymizm, czego wiele razy osobiście doświadczałem - wspominał ksiądz prałat.

W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje, m.in. z Sochaczewa, Grodziska Mazowieckiego, Milanówka, Żyrardowa, Łowicza, Mławy, Warszawy (z sanktuarium żoliborskiego) i Płocka. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Paweł Ambroziak, organista sanktuarium w Niepokalanowie, oraz Ryszard Morka, solista Opery Narodowej w Warszawie, który po nabożeństwie dał krótki koncert pasyjny dedykowany pamięci senator Fetlińskiej.

Głównym organizatorem uroczystości był Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, wiceminister aktywów państwowych, który oprócz słowa od siebie odczytał listy od prezesa Jarosława Kaczyńskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej.