Modlitwy i światła pamięci

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 02.11.2022 09:42

W całej diecezji 1 listopada na cmentarzach sprawowano Eucharystie w intencji zmarłych. W homiliach kapłani mówili o świętości, która jest powołaniem każdego człowieka. Także w Dzień Zaduszny wierni modlą się i wspominają tych, którzy poprzedzili ich w drodze do wieczności.

Modlitwy i światła pamięci W uroczystość Wszystkich Świętych wierni tłumnie odwiedzali cmentarze. Archiwum UM Żyrardów

Diecezjanie od rana celebrowali uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten zdecydowana większość spędziła na cmentarzach. Wierni składali kwiaty i palili znicze na mogiłach członków rodzin, znajomych, przyjaciół, a także żołnierzy, harcerzy, kapłanów i osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Odwiedzający groby tłumnie gromadzili się także na Eucharystiach i procesjach na cmentarzach. Zadumie sprzyjały homilie. Kapłani zachęcali do pomyślenia o tym, co w życiu ważne, a także o tym, jaki ślad każdy z dziś żyjących pozostawi po sobie. Duszpasterze apelowali, by gesty pamięci łączyć z modlitwą.

Tak też uczynił bp Andrzej F. Dziuba, który po Mszy św. w prywatnej kaplicy z mieszkańcami domu - ks. Rafałem Woronowskim, sekretarzem, i siostrami misjonarkami - udał się do krypt w katedrze łowickiej, by tak zapalić znicz i odmówić modlitwę przy grobie pierwszego biskupa łowickiego Alojzego Orszulika.

Modlitwy i światła pamięci

Znicze zapłonęły także pod pomnikami upamiętniającymi ofiary wojny, w miejscach toczonych walk, a także pod pamiątkowymi tablicami.

Tegoroczny dzień Wszystkich Świętych w wielu miejscach był także czasem pamięci o sąsiadach zza wschodniej granicy, którzy już ponad 250 dni odpierają rosyjską inwazję. Na cmentarzu komunalnym w Skierniewicach stworzone zostało symboliczne miejsce, upamiętniające osoby, które tragicznie zginęły w wyniku wojennych działań w Ukrainie. Włodarze, a także skierniewiczanie przy symbolicznej mogile zapalali światełka pamięci.

Modlitwy i światła pamięci   Na skierniewickim cmentarzu stworzone zostało symboliczne miejsce upamiętniające poległych Ukraińców. UM Skierniewice

Znicze świadczące o miłości zostawiano także w miejscach wypadków, w których śmierć ponieśli kierowcy, pasażerowie, piesi.

Także dziś, w Dzień Zaduszny, w który wspominamy bliskich nam zmarłych, wierni odwiedzają cmentarze.