Anhelli ożył w Nieborowie

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 22.11.2022 01:16

W sali Białej Muzeum w Nieborowie w niedzielę 20 listopada odbyła się projekcja filmu "Anhelli" na podstawie poematu Juliusza Słowackiego w reżyserii Barbary Nałęcz-Nieniewskiej, absolwentki Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Operatorskiego, oraz kursu reżyserii w New York Film Academy. Reżyser od 2018 r. związana z Muzeum w Nieborowie i Arkadii w swoim dorobku ma ponad 20 filmów, w tym dokumentalny pełnometrażowy oraz krótkometrażowe.

Anhelli ożył w Nieborowie W wydarzeniu uczestniczyli reżyser i wielu miłośników literatury. Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Chcieliśmy zrobić film niecodzienny, pełen nadprzyrodzonych zdarzeń i alegorycznych postaci. Sięgnęliśmy po jedyną prozę wieszcza, utwór napisany ponad 180 lat temu, który także dziś jest całkiem aktualny. Opowiadając o powstańcach zesłanych na Syberię, mówi o naszej nieumiejętności do porozumienia się, jeśli chodzi o sprawy Polski - mówiła B. Nałęcz-Nieniewska.

Bohaterami obrazu są aktorzy, którzy przygotowują się do spektaklu "Anhelli". Rzeczywistość zaczyna mieszać się z fikcją literacką, bohaterowie przestają odróżniać realne osoby od postaci z przypowieści, a zdarzenia z tekstu stają się częściowo rzeczywistością bohaterów. Współczesne otoczenie przeplata się ze scenami w strojach z epoki (niektóre ujęcia inspirowano XIX-wiecznym malarstwem Jacka Malczewskiego).

Anhelli ożył w Nieborowie

Projekcja filmu nie była przypadkowa. W 1822 r. w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - dzieło, które wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z okrągłą datą 2022 został ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Rokiem Romantyzmu Polskiego. Film powstał m.in. dzięki akcji crowdfundingowej i wsparciu Fundacji "Trzy Trąby".

Projekcji towarzyszył koncert Michała E-Shu Szeląga, śpiewaka, multiinstrumentalisty, kompozytora grającego muzykę etniczną i eksperymentalną, który w swojej twórczości posługuje się śpiewem gardłowym. Z artystą wystąpił także Sebastian Wypych, kontrabasista, solista, kameralista i kompozytor.


Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Łowickiego" nr 47 na 27 listopada.