Kwiaty dla powstańców w rocznicę powstania listopadowego

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 29.11.2022 15:42

W 192. rocznicę wybuchu powstania listopadowego na cmentarzu przy kościele św. Stanisława, gdzie spoczywają uczestnicy tamtych wydarzeń, na ich grobach złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Skierniewicach nie zapomniano o rocznicy powstania listopadowego. W Skierniewicach nie zapomniano o rocznicy powstania listopadowego.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W parafii św. Stanisława w Skierniewicach świętowano 192. rocznicę wybuchu powstania listopadowego. Skierniewiczanie zgromadzili się na cmentarzu przy kościele, gdzie znajduje się grób Ignacego Abramowicza, powstańca. Na mogile przedstawiciele Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i Wojskowego Centrum Rekrutacji w Skierniewicach złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Tego dnia znicze zapłonęły także w innych miejscach upamiętniających bohaterów powstań listopadowego i styczniowego.

Warto wspomnieć, że po wybuchu powstania listopadowego ekonomia skierniewicka została zajęta na rzecz Rządu Tymczasowego. W mieście powołano Straż Bezpieczeństwa. Dowódcami jej byli Piotr Anfszlag i Adam Kurtz, a dziesiętnikami Jan Cymerman – piekarz, Franciszek Delwe – gwoździarz, oraz Jan Bzowski starszy i Jan Bzowski młodszy. Członkiem straży był także Grzegorz Krysiński – sekretarz policji. W sierpniu wraz z wycofującymi się wojskami powstańczymi wyjechali oni z miasta. Po upadku powstania ich mieszkania zostały przejęte przez skarb państwa. Do miasta powrócił tylko G. Krysiński.

Sprawy wojskowe w Skierniewicach podlegały komendantowi placu ppor. Jaworskiemu. Pełnił on tę funkcję do 28 lutego 1831 r. Jego obowiązki przejął miejscowy dowódca wojsk rezerwy. Od 20 stycznia do 1 lutego 1831 r. stacjonowały w Skierniewicach dwa pułki jazdy kaliskiej – pułk pod dowództwem Dłuskiego i pułk dowodzony przez Sczanieckiego. Od 10 do 20 lutego w mieście przebywały 13. i 14. rezerwowy pułk kaliski. W kwietniu miała miejsce koncentracja tzw. gwardii ruchomej. Jednocześnie gen. Klicki polecił zorganizować w mieście lazaret na 600 osób dla rannych w bitwach pod Warszawą. Nie wiadomo, czy rozkaz został wypełniony. W lipcu doszło do walk na linii Bzury. Armia polska o liczebności 52 tys. żołnierzy stanęła naprzeciw 60-tysięcznej armii rosyjskiej pod wodzą feldmarszałka Paskiewicza. Skierniewice zostały zajęte przez Rosjan 15 sierpnia 1831 roku.