Łowicz. Olimpiada Wiedzy Religijnej - finał diecezjalny

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 15.03.2023 17:51

W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu 50 uczniów klas V - VIII szkół podstawowych z diecezji wzięło udział w Olimpiadzie Wiedzy Religijnej. W tym roku młodzi skupiali się na młodości i świętości w oparciu o Katechizm Kościoła Katolickiego i nauczanie św. Jana Pawła II.

Do egzaminu przystąpiło 50 uczniów. Do egzaminu przystąpiło 50 uczniów.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Olimpiada Wiedzy Religijnej adresowana jest do uczniów starszych klas szkoły podstawowej. Tegoroczna to już 28. edycja. Przez lata młodzi diecezjanie udowadniają, że religia, której uczą się w szkole, jest dla nich równie ważnym przedmiotem, co matematyka, jęz. polski czy biologia. - To ważny przedmiot i ważne jest to, żeby Boga stawiać ponad wszystko, pogłębiać wiedzę o Nim, o Kościele, by lepiej rozumieć. Wzięłam udział w OWR nie po to, by wygrywać, ale by przybliżyć się do Boga, zgłębiać naukę świętych i Katechizmu Kościoła Katolickiego, zgłębić wiedzę - mówi Zuzanna Maszkowska z parafii w Makowie. 

Finał diecezjalny odbył się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.   Finał diecezjalny odbył się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Zuzanna wraz z koleżanką Wiktorią Szot w OWR udział biorą po raz drugi. - W ubiegłym roku próbowałyśmy swoich sił. Tegoroczny test był prosty. Pytania skoncentrowane na modlitwie Pańskiej i nauczaniu św. Jana Pawła II, głównie bazujące na homilii wygłoszonej podczas wizyty w Łowiczu w czerwcu 1999 r. Papież wiele mówił wtedy o roli młodych w świecie, ich zadaniach, obowiązkach względem wiary, rodziny, Kościoła. Myślę, że to wciąż aktualne zdania, które my też powinniśmy znać - dodaje Wiktoria. 

Uwadze nie umknął fakt, że temat "Młodość, świętość - wczoraj, dziś i jutro" to nie tylko wyznacznik tegorocznej olimpiady, ale również zadanie, przed którym stoją młodzi. - Pierwszy człon tego hasła przeminie. Młodość przemija. To widać i czuć. Ale świętość cały czas czeka na każdego z nas. I naszym zadaniem jest do niej dążyć - mówił bp Andrzej F. Dziuba, który osobiście pogratulował uczestnikom udziału w finale diecezjalnym. 

Uczniowie pochodzą ze wszystkich dekanatów diecezji, z parafii m.in. w Żychlinie, Krośniewicach, Białej Rawskiej, Kutnie, Mazewie, Witoni, Łaniętach, Kurdwanowie czy Czerniewicach.

Najmłodszy uczestnik OWR - Piotr Świątkowski uczęszcza do V klasy szkoły podstawowej.   Najmłodszy uczestnik OWR - Piotr Świątkowski uczęszcza do V klasy szkoły podstawowej.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Ordynariusz diecezji, a także odpowiedzialny za przygotowanie i przebieg OWR ks. Tomasz Jackowski, dziekan i proboszcz parafii w Krośniewicach, zwrócili uwagę na rolę katechetów nie tylko w przygotowaniu do egzaminu, ale przede wszystkim w zachęcaniu i rozpalaniu zainteresowania religią, nauką Kościoła. - To wasza olbrzymia zasługa, że dziś do egzaminu przystępuje pięćdziesięciu uczniów, a wiemy, że we wcześniejszych etapach było ich więcej. Po pandemii nie jest łatwo zachęcić uczniów do aktywności, konkursów, wyzwań. Wam się to udaje, mimo że często religia uważana jest za przedmiot "dodatkowy". Wy udowadniacie swoim uczniom, że to konkretna wiedza, a do tego połączona z wiarą - mówił ks. Jackowski. 

Troje najlepszych uczestników we wtorek z rąk ordynariusza diecezji odbierze pamiątkowe puchary i inne dedykowane im nagrody. 


Więcej o XXVIII OWR w 12. numerze "Gościa łowickiego" na 26 marca.