"Requiem" Giuseppe Verdiego 4 kwietnia w łowickiej katedrze

nap /UMWŁ

publikacja 25.03.2023 22:43

Muzycy Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpią 4 kwietnia o godz. 19:00 w bazylice katedralnej w Łowiczu z koncertem „Requiem” Giuseppe Verdiego. Wydarzenie zainauguruje nowy cykl "Z operą przez łódzkie" realizowany przez samorząd województwa łódzkiego.

Przed katedrą łowicką odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi "Z operą przez łódzkie". Przed katedrą łowicką odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi "Z operą przez łódzkie".
Tomasz Grala

W sobotę 25 marca przed łowicką katedrą odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi "Z operą w łódzkie", w której wzięli udział marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, jego zastępca ds. artystycznych Rafał Janiak oraz starosta łowicki Marcin Kosiorek.

W szczególny nastrój Wielkiego Tygodnia wprowadzi mieszkańców Łowicza i gości wyjątkowy Koncert Wielkopostny. „Requiem” Giuseppe Verdiego w bazylice katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu wykonają artyści Teatru Wielkiego w Łodzi. Soliści, chór i orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Rafała Janiaka wystąpią w Łowiczu w Wielki Wtorek o godzinie 19.00. Będzie to pierwszy z zaplanowanego cyklu koncertów ,,Z operą przez łódzkie”, z którymi Teatr Wielki wyrusza w tym roku w region. Jest to nowa inicjatywa marszałka Grzegorza Schreibera. – Chcemy, aby te dokonania, nad którymi pracujemy na miejscu, w naszych jednostkach kulturalnych, w tym przypadku w Teatrze Wielkim, i które możemy pokazywać na co dzień w Łodzi, trafiały do miejsc takich jak Łowicz. Jest to zaproszenie otwarte dla wszystkich mieszkańców województwa – podkreślał marszałek Schreiber.

Marszałek Grzegorz Schreiber przyznał, że nowa inicjatywa województwa łódzkiego zmierza do tego, aby wysoka sztuka trafiła do mniejszych miejscowości w regionie.   Marszałek Grzegorz Schreiber przyznał, że nowa inicjatywa województwa łódzkiego zmierza do tego, aby wysoka sztuka trafiła do mniejszych miejscowości w regionie.
Tomasz Grala

– Bardzo się cieszymy, ze możemy zainaugurować nasz nowy cykl w tej pięknej świątyni – katedrze łowickiej. Zabrzmi tu jedno z najwspanialszych dzieł oratoryjnych. Teatr Wielki w Łodzi jest teatrem operowym i dzieło Verdiego doskonale współgra z naszą twórczością. Na pewno doskonale wpisze się ono w czas duchowych przygotowań do zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy – mówił dyrektor Nałęcz-Niesiołowski

Giuseppe Verdi to kompozytor kilkudziesięciu oper w tym tak popularnych i uznanych jak „Traviata”, „Aida”, „Rigoletto” czy „Trubadur”. Jego „Requiem”, mimo, że wyrosło na gruncie chrześcijańskich idei i symboli, nie jest typową Mszą żałobną w liturgicznym rozumieniu. Utwór powstał spontanicznie, jest wyrazem żalu po śmierci przyjaciela, smutku tak wielkiego, że Verdi nie był w stanie uczestniczyć w pogrzebie poety. Temu przejmującemu poczuciu pustki „Requiem” zawdzięcza intensywną siłę oddziaływania na słuchacza, a szczerość emocji, jakie towarzyszyły kompozytorowi podczas tworzenia do dziś możemy usłyszeć w każdym takcie zagranym przez orkiestrę i w każdej zaśpiewanej nucie.

Brahms uznał kompozycję Verdiego za dzieło geniusza, warto więc posłuchać i choć na chwilę oddać się refleksji, zwłaszcza że wstęp na koncert jest wolny.

"Requiem" Giuseppe Verdiego 4 kwietnia w łowickiej katedrze

Dyrektor do spraw artystycznych Rafał Janiak, który poprowadził koncert zapewniał, że będzie to wydarzenie bez precedensu. – "Requiem" to utwór wyjątkowy, niezwykły, absolutnie monumentalny. Niektórzy mówią, że to najlepsza opera Giuseppe Verdiego, chociaż jest to Msza żałobna – mówił Janiak.

,,Z operą przez łódzkie”  to nowy cykl koncertów, z którymi Teatr Wielki rusza w region. Opera i operetka, arie, pieśni i piosenki, ballady i utwory mające swoje źródła w folklorze… Z humorem i bardziej poważnie – artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zawitają do różnych miast w województwie łódzkim, prezentując to, co potrafią najlepiej.

Warto wspomnieć, że nie są to jedyne propozycje, z jakimi w łódzkie wychodzą instytucje kultury. "Wojewódzkie Jaracza Wędrówki" to projekt Teatru im. Jaracza dedykowany mieszkańcom województwa, którzy mogą oglądać wybrane przedstawienia z repertuaru teatru w ośrodkach kultury na miejscu, bez potrzeby przyjeżdżania do stolicy województwa. Po ubiegłorocznym sukcesie, w tym roku również  mamy do czynienia z kolejną porcją wrażeń teatralnych. Już 30 marca o godz. 19:00 – sztukę "Szklana menażeria" będą mogli zobaczyć mieszkańcy Skierniewic w Centrum Kultury i Sztuki.

– Obserwujemy, że spektakle i przedstawienia poza murami instytucji mają specyficzny klimat, energię, która przyciąga rzesze widzów – podkreślał marszałek.

Filharmonia Łódzka już przygotowuje się do tegorocznej 24. edycji Festiwalu Kolory Polski. W tym roku planowanych jest 10 koncertów, głównie w niedziele w różnych miejscach w województwie. Rozpoczynamy 24 czerwca sceną plenerową przed pałacem w Nieborowie w powiecie łowickim.