Nadanie imienia szkole w Chodowie

Magdalena Gorożankin Magdalena Gorożankin

publikacja 03.06.2023 13:56

„Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali” – ten cytat i przesłanie zdecydowali się umieścić na pamiątkowej tablicy włodarze gminy Chodów i dyrekcja lokalnej Szkoły Podstawowej, która od 26 maja nosi imię Św. Jana Pawła II.

Wójt gminy Chodów Marek Kowalewski przekazał akt nadania imienia szkole dyrektor placówki Jadwidze Murawieckiej. Wójt gminy Chodów Marek Kowalewski przekazał akt nadania imienia szkole dyrektor placówki Jadwidze Murawieckiej.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Uroczystość nadania imienia i sztandaru szkole rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym w Dzierzbicach, której przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. Razem z ordynariuszem diecezji modlili się: dziekan krośniewicki ks. Tomasz Jackowski, ks. Sławomir Klemba – proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Michalski – proboszcz sąsiedniej parafii w Rdutowie. Obecni byli także przedstawiciele Katolickiej Szkoły Podstawowej SPSK im. Św. Faustyny w Pniewie i Szkoły Podstawowej Nr1 im. Św. Jana Pawła II w Kłodawie.

Społeczność szkolna tak ważne wydarzenie rozpoczęła Mszą św. w parafii św. Mikołaja w Dzierzbicach.   Społeczność szkolna tak ważne wydarzenie rozpoczęła Mszą św. w parafii św. Mikołaja w Dzierzbicach.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Po Eucharystii Oficjalna część uroczystości odbyła się w Szkole Podstawowej w Chodowie. Wójt gminy Chodów Marek Kowalewski dokonał Aktu Nadania Szkole Podstawowej w Chodowie imienia św. Jana Pawła II, odczytując stosowną uchwałę Rady Gminy.

Ważnym elementem ceremonii było przekazanie na ręce dyrektor Jadwigi Murawieckiej aktu nadania sztandaru, który jeszcze w świątyni poświęcił bp Dziuba. Zgodnie z ceremoniałem sztandar najpierw odebrała pani dyrektor, potem rodzice i uczniowie. Awers o wymiarach 110x100 cm w kolorze białym przedstawia wizerunek patrona szkoły wyhaftowany granatową nicią. Kontur gołębicy to ikonograficzny symbol Ducha Świętego, który za wstawiennictwem patrona ma obdarzać uczniów i pedagogów darami: mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności i bojaźni Bożej. Wizerunek papieża otoczony jest złotym napisem: "Szkoła Podstawowa im. Św. Jana Pawła II w Chodowie". Rewers sztandaru jest biało-czerwony z haftowanym godłem Polski i napisem: "Bóg, Honor, Ojczyzna". 

Uczniowie podczas uroczystości złożyli ślubowanie na sztandar.   Uczniowie podczas uroczystości złożyli ślubowanie na sztandar.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Nadanie imienia szkole było niezwykle ważnym wydarzeniem dla społeczności szkolnej, samorządowej, ale i parafialnej. Podczas uroczystości padło wiele cytatów z nauczania św. Jana Pawła II. Przytaczali je zaproszeni goście, wśród których obok biskupa łowickiej byli także m.in.: Aleksandara Kuś - wicekurator Oświaty w Poznaniu, reprezentująca ministra Edukacji i Nauki; Aneta Niestrawska - wicewojewoda wielkopolski, Czesław Janicki - pomysłodawca i fundator nowoczesnego kompleksu szkolnego w Chodowie; Henryk Tomczak - członek Zarządu Powiatu Kolskiego; Jan Marciniak - pierwszy dyrektor szkoły w Chodowie. 

Także dyrekcja szkoły wraz z kadrą pedagogiczną postanowili, by słowa patrona szkoły były widoczne, ale i wciąż żywe dla społeczności szkolnej. Przesłanie będące jednocześnie zadaniem dla młodych widoczne jest na pamiątkowej tablicy, którą uroczyście odsłonięto i poświęcono. Młodzi zaś na każdym korytarzu szkolnym przygotowali gazetki szkolne, prezentacje, zdjęcia i wystawy, a także małą galerię pamiątek i wspomnień rodzinnych związanych z Janem Pawłem II. Po części oficjalnej i wyprowadzeniu sztandaru uczniowie i absolwenci zaprezentowali program dedykowany pamięci Św. Jan Pawła II, pełen refleksji i wspomnień, w którym obok tradycyjnych pieśni religijnych i oazowych pojawiła się także poezja śpiewana. Pantomimy zespołowe nawiązywały do wskazań Patrona: jak żyć, jak czuć, jak myśleć. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wcielili się w powierzone im role, a emocje i wzruszenie które udzieliły się widzom, upamiętnili wpisami do kroniki szkolnej.


Więcej o uroczystości w 23. numerze "Gościa łowickiego".