Pamięć wyryta w kamieniu

Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

publikacja 13.08.2023 22:00

Podczas Eucharystii w związku ze 160. rocznicą powstania styczniowego samorząd gminy Kutno ufundował tablicę upamiętniającą ks. Światłowskiego i ks. Jabłońskiego, proboszcza parafii w latach 1835-1874, którą na progu Eucharystii poświęcił biskup.

Pamięć wyryta w kamieniu Na progu Eucharystii bp Dziuba poświęcił tablicę dedykowaną dwóm powstańczym kapłanom. Janusz Kołodziejski

We wspomnienie św. Wawrzyńca, patrona parafii, do kutnowskiej świątyni przybyły tłumy wiernych, wśród których byli posłowie, włodarze miasta i gminy Kutno, strażacy i kolejarze z pocztami sztandarowymi, siostry zakonne, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, grup parafialnych i wspólnot. Odpust stał się okazją do połączenia ważnych wydarzeń w jedną uroczystość. Podczas Mszy św., której przewodniczył bp Dziuba, nie tylko oddano cześć patronowi parafii, ale także obchodzono 160. rocznicę powstania styczniowego i upamiętniono dwóch kutnowskich kapłanów. Wydarzenie uświetnił finałowy koncert, wieńczący XV Mistrzowskie Warsztaty Wokalne, prowadzone przez prof. Annę Jeremus-Lewandowską.

- Co roku przywołujemy tutaj św. Wawrzyńca. Człowieka, który zaufał Panu, który Mu służył, którego serce się nie lękało, ale było wzmacniane Bożą łaską, człowieka, który szczególnie ukochał ubogich. Mówił: "To są skarby i bogactwo Kościoła". Obyśmy my i świat współczesny szanowali człowieka niezależnie od tego, co posiada, ale dlatego, że jest człowiekiem. Święty Wawrzyniec uczy nas wiary, bycia blisko z Bogiem - mówił bp Dziuba.

Obaj kapłani, którym zadedykowano tablicę pamiątkową, nie zważając na konsekwencje, czynnie wspierali powstańców. W specjalnej broszurze przygotowanej na tę okazję przybliżono życiorys powstańczy wikarego.

Po Sumie odpustowej rozpoczęła się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła. Ostatnim akordem świętowania był koncert.

Warto wspomnieć, że w gminie Kutno przewidziano wiele różnych wydarzeń organizowanych w ramach 160. rocznicy powstania styczniowego. Przez cały rok odbywają się prelekcje, konkursy, koncerty i warsztaty upamiętniające powstańców.


Więcej w 33. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 20 sierpnia.