Dekada wdzięczności i nadziei

Magdalena Gorożankin

|

Gość Łowicki 42/2023

publikacja 19.10.2023 00:00

– Dla mnie to znak, że w tym pokręconym świecie jest jednak Miłość, która jest ponad wszystkim. Miejsce, Osoba, do której można zawsze przyjść, a Ona już wie, co dalej robić. I czasem na owoce trzeba czekać, to fakt, ale one zawsze są – mówi Dominika.

Zaangażowanie uczestniczek DPK przez lata pokazało, że to dzieło potrzebne, kobiece, wzruszające i przynoszące owoce. Intencje zanoszone są także za pośrednictwem świętych patronek. Zaangażowanie uczestniczek DPK przez lata pokazało, że to dzieło potrzebne, kobiece, wzruszające i przynoszące owoce. Intencje zanoszone są także za pośrednictwem świętych patronek.
Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Łowicz to miasto, które stało się domem dla pątniczek i pątników X Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet. To już 10. przystanek na trasie DPK. Po spotkaniach w sanktuariach maryjnych w Domaniewicach, Miedniewicach, Mąkolicach, Szymanowie, Rawie Mazowieckiej, Białej Rawskiej, Giżycach, Suserzu i Puszczy Mariańskiej nadszedł czas na spotkanie w sercu diecezji, przy sercu Maryi. Przy nim spotkało się ok. 200 osób – zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy zawierzali swoje życie Księżnej Łowickiej, modlili się za swoje rodziny, prosili i dziękowali.

Jubileuszową pielgrzymkę uczestnicy rozpoczęli w parafii Chrystusa Dobrego Pasterza, gdzie modlitwę różańcową rozpoczęli bp Wojciech Osial i ks. Rafał Woronowski, diecezjalny duszpasterz kobiet. Pod duchową opieką kapłanów i w obecności świętych i błogosławionych w relikwiarzach panie rozpoczęły wędrówkę. Odwiedzając każdą kolejną parafię, odmawiały Różaniec, a rozważania tajemnic przygotował NieZwykły Teatr z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Korabce. Poszczególne sceny, oparte na przesłaniach Ewangelii, ale także nawiązujące do codziennego życia współczesnych kobiet, rodzin, wywołały łzy wzruszenia, uśmiech na twarzach, ale i refleksję nad tym, jak na codzienne obowiązki przekładamy postawę Maryi, Jej gotowość, odwagę, roztropność i świadome działanie, zgodne z Bożą wolą.

W każdym z przystanków do procesji dołączali nie tylko wierni, ale także wymowne elementy, symbole wiary, przywiązania do świętego patrona dzieła – Jana Pawła II. W parafii Świętego Ducha był to na przykład Różaniec – symbol, ale przede wszystkim modlitwa, która towarzyszy nieprzerwanie od 10 lat kobiecym wydarzeniom. W parafii sióstr bernardynek do wędrówki przyłączyli się mężczyźni, którzy ponieśli 12-metrową flagę maryjną, a w świątyni oo. pijarów białe róże w dłoniach pań były symbolem kobiecości, czystości, niewinności, na wzór Maryi.

Centralnym punktem każdego spotkania Dzieła Dzielnych Kobiet jest Eucharystia. Ta podczas X Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet była niezwykle uroczysta, jednak nie tylko obiekt, ale przede wszystkim atmosfera modlitwy pozwoliły na głębsze przeżywanie Mszy św. Ze względu na 355. rocznicę konsekracji bazyliki mniejszej w Łowiczu dla uczestników DPK otwarto każdy jej zakątek. Dzięki temu panie i panowie mogli z przewodnikiem zwiedzić krypty łowickie, pomodlić się przy grobach prymasów i śp. bp. Alojzego Orszulika, posłuchać o historii budynku, ale także o Kościele łowickim – tych, którzy przez wieki klękali przed wizerunkiem Matki Bożej Wniebowziętej czy Księżnej Łowickiej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji bp Andrzej F. Dziuba, który we wstępie podkreślił, że DPK to inicjatywa potrzebna nie tylko kobietom, ale całemu Kościołowi łowickiemu. – Dziękujemy dziś za dzieło, którego Pan dokonuje podczas X Diecezjalnej Pielgrzymki Kobiet diecezji łowickiej. To jest Jego dar, który ofiaruje każdej i każdemu z was. To jest Boże dzieło, które może napotyka na trudności, ale Pan Zastępów jest najlepszą pomocą. To wy budujecie miasto Boże, nowe Jeruzalem zrodzone z chrztu św. i Krwi Chrystusa. To wy sprawiacie, drogie panie, że często Bóg jest we wnętrzu waszych rodzin. Dziś tu zgromadzeni dziękujemy za dar jubileuszowy waszego pielgrzymowania. W tym roku idziecie z przesłaniem: „Przy sercu Maryi”. Przyszliście do Tej, która króluje w wizerunku Pani Łowickiej, do katedry, która nosi wezwanie Wniebowzięcia NMP, i – zawsze dziękując – Kościół niesie też nadzieję, że to dzieło będzie trwać i owocować – mówił.

Od początku dzieła przed kolejnymi wizerunkami Maryi panie zawierzały każdy stan. W tym roku dołączyli do nich panowie, oddając się w niewolę miłości, ufności i oddania Matce.

Spotkanie zakończyło wspólne świętowanie obu jubileuszy na terenie plebanii katedralnej, gdzie na zgromadzonych czekały posiłek, ale także dalsza duchowa uczta, prowadzona przez zespół Boża spRawka i na ludową nutę – o tę zadbał Zespół Ludowy „Ziemia Słupiecka”.

Dzieło DPK nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie przyjaciół i sponsorów – kapłanów, wspólnot parafialnych, instytucji i firm. Organizatorzy dziękują wszystkim za okazane wsparcie i zapewniają o modlitwie w ich intencjach, a dowodów na to, że Matka Boża wysłuchuje wołania Kościoła łowickiego nie brakuje.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.