Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Łowickiego

Łowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
lowicz.gosc.pl → Wiadomości z diecezji łowickiej → Wyśpiewane dziękczynienie

Wyśpiewane dziękczynienie przejdź do galerii

Już w piątek 7 grudnia - w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP - w łowickim seminarium rozpoczęły się uroczystości odpustowe.

Akatyst w wykonaniu scholi WSD w Łowiczu pod przewodnictwem ks. Rafała Banasiaka  
Akatyst w wykonaniu scholi WSD w Łowiczu pod przewodnictwem ks. Rafała Banasiaka
Marcin Kowalik/GN

Kaplica seminaryjna w piątkowy wieczór wypełniła się po brzegi. Do Łowicza przyjechali wierni nawet z odległych parafii.

O 21.00 rozpoczął się "Akatyst ku czi Bogurodzicy". 17 kleryków pod przewodnictwem ks. Rafała Banasiaka wyśpiewało hymn pochwalny na cześć Niepokalanej. Do śpiewu przyłączyli się zebrani w kaplicy, w tym bp Andrzej Franciszek Dziuba i bp Józef Zawitkowski.

Klerycy śpiewając Akatyst dziękują również w ten sposób Maryi za opiekę nad seminarium.

Akatyst - z greckiego Akathiston - oznacza hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny, śpiewany na stojąco. Powstał  prawdopodobnie w V  wieku. Z czasem został przetłumaczony na język łaciński, przyjęty przez Kościół zachodni i odtąd zaczął wywierać ogromny wpływ na średniowieczną poezję maryjną.

Treść hymnu koncentruje się wokół obecności Maryi w Tajemnicy Słowa Wcielonego. Akatyst składa się z 24 zwrotek, zaczynających się od kolejnych liter alfabetu.

Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, związanego z  udziałem Maryi w ziemskim życiu Jezusa. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa "chaire" (witaj, bądź pozdrowiona, raduj się).

W dzień odpustu, 8 grudnia  w obecności łowickich biskupów, księży z Domu Kapłana Seniora, sióstr zakonnych i wykładowców w seminarium odprawiona została Msza św. Eucharystia połączona była z Godziną Łaski, która - według objawień Maryjnych w Montechiari - rozpoczyna się tego dnia w samo południe.

Czas do 13.00 wypełniony był adoracją Najświętszego Sakramentu oraz śpiewem Litanii Loretańskiej. Do modlitwy zaproszeni byli również rodzice kleryków, którzy po wspólnym uroczystym obiedzie, spotkali się ze swoimi synami w ich pokojach.

 

« ‹ 1 › »
Akatyst w łowickim seminarium

WIARA.PL DODANE 08.12.2012 AKTUALIZACJA 09.12.2012

Akatyst w łowickim seminarium

W wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, święta patronki łowickiego seminarium, klerycy wyśpiewali "Akatyst ku czi Bogurodzicy". Do kaplicy WSD przybyli wierni nawet z odległych parafii diecezji łowickiej. Zdjęcia: Marcin Kowalik/GN​  
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Kowalik

|

GOSC.PL

publikacja 08.12.2012 23:35

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • AKATYST
  • AKATYST KU CZCI BOGURODZICY
  • NIEPOKALANE POCZĘCIE NMP
  • WYŻSZE SEMINARIUM DUCHOWNE W ŁOWICZU
  • ŁOWICZ

Polecane w subskrypcji

  • Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
    • Świat
    • Franciszek Kucharczak
    Sąd Najwyższy USA potwierdza: prawo rodziców do wychowania religijnego dzieci obowiązuje również w szkołach publicznych
  • Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
    • Sport
    • Piotr Sacha
    Od plemion Irokezów do olimpiady. Lacrosse – szybki sport z długą historią
  • Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
    • nauka
    • Karol Białkowski
    Z kosmosu do kieszeni. Jak kosmiczne technologie zmieniły nasz świat
  • Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
    • wywiad
    • Karol Białkowski
    Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o godzinach religii: co dalej z katechetami i lekcjami w szkołach?
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X