Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Łowickiego

Łowicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • PARAFIE

Najnowsze Wydania

  • GN 33/2025
    GN 33/2025 Dokument:(9378299,Fiction niekoniecznie science)
  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
lowicz.gosc.pl → Wiadomości z diecezji łowickiej → Dożynki u ogrodników

Dożynki u ogrodników przejdź do galerii

Kosze owoców i naręcza kwiatów oraz bochen chleba przynieśli do kościoła św. Jakuba w Skierniewicach ogrodnicy i rolnicy.

Podczas dożynek dzielono się chlebem  
Podczas dożynek dzielono się chlebem
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Drugi dzień Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw rozpoczęła Msza św. dziękczynna za zebrane plony i z prośbą o błogosławieństwo dla pracujących w ogrodnictwie i rolnictwie. W kościele św. Jakuba Apostoła zebrali się na modlitwie posłowie, władze miasta, władze powiatu, pracownicy Instytutu Ogrodnictwa z prof. dr hab. Małgorzatą Korbin, jego dyrektorem, a także przedstawiciele sołectw, okolicznych wsi i rzesza mieszkańców. O oprawę liturgii zadbał chór parafialny „Amabile”.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Jan Pietrzyk, z którym przy ołtarzu modlitwy do Boga zanosili ks. Łukasz Cukiert i ks. Marcin Moks. W homilii ks. proboszcz, nawiązując do czytań, zachęcał wiernych do miłości ziemi ojczystej i przestrzegania praw Bożych. Kaznodzieja zachęcał wiernych, by wsłuchiwali się w słowa prymasa Ignacego Krasickiego, który rezydował w Skierniewicach. – Wartości, którymi kierowali się nasi przodkowie, przestały być ważne. „Brak poszanowania tradycji sprawia, że kraj chyli się ku upadkowi moralnemu. Dlatego należy powrócić do podstawowych słów zawartych w Dekalogu, aby naród mógł się moralnie odrodzić” – cytował prymasa ks. proboszcz. W dalszych słowach homilii ks. Pietrzyk skrytykował osoby, które wyśmiewały się z wiary i przywiązania do chrześcijańskich wartości obecnego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Zachęcał także wiernych do sięgania do nauczania Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Kończąc, modlił się: – Niech moc Boża sprawi, że trudna i ciężka praca rolników, ogrodników, sadowników i wszystkich pracujących na roli będzie dowartościowana, a Bóg niech błogosławi tak, by nikomu w naszej ojczyźnie nie zabrakło chleba – mówił ks. Pietrzyk.

W czasie procesji z darami posłanki, władze miasta, powiatu i dyrekcja Instytutu Ogrodnictwa do ołtarza przynieśli bochen, kosze owoców, kwiaty słonecznika oraz chleb i wino. Na zakończenie Mszy św. wiceprezydent Jarosław Chęcielewski dziękował rolnikom i ogrodnikom za trud, jaki wkładają w swoją pracę. – Jesteśmy w trakcie 38. Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw. To święto wszystkich skierniewiczan, ale przede wszystkim tych grup zawodowych. Dziś gromadzimy się przy ołtarzu, a będziemy jeszcze integrować się przy różnych imprezach miejskich. Chciałbym, abyśmy przy tych okazjach zawsze mogli mówić: „My, skierniewiczanie, nasze miasto Skierniewice”. I byśmy zawsze byli dumni z tych słów – mówił wiceprezydent.
Po Mszy św. wiceprezydent Eugeniusz Góraj poczęstował wszystkich uczestników liturgii kawałkiem pokrojonego bochna ofiarnego.
 

« ‹ 1 › »
Msza dożynkowa w Skierniewicach

WIARA.PL DODANE 20.09.2015

Msza dożynkowa w Skierniewicach

​Drugiego dnia skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw w parafii św. Jakuba Ap. została odprawiona uroczysta Msza św. dożynkowa podczas której dziękowano za tegoroczne zbiory. Zdjęcia: Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

nap

|

GOSC.PL

publikacja 20.09.2015 13:37

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DOŻYNKI
  • EUCHARYSTIE
  • PARAFIA ŚW. JAKUBA AP W SKIERNIEWICACH
  • SKIERNIEWICKIE ŚWIĘTO KWIATÓW OWOCÓW I WARZYW

Polecane w subskrypcji

  • Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
    • Świat
    • Piotr Legutko
    Prezydent Francji z małżonką pozwali amerykańską podcasterkę. Rozsiewa plotki o rzekomej transpłciowości pani Macron
  • Święci z Matką wniebowzięci
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Święci z Matką wniebowzięci
  • Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Jak w 1920 roku ocaliliśmy Europę
  • Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Święte Naczynie Próśb Naszych. O najstarszym wizerunku Matki Bożej
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X