Nie tylko Frasobliwy

Rzeźby, obrazy i wycinanki ilustrujące sceny z życia Chrystusa można oglądać w łowickim muzeum. Wystawę tworzy ponad 100 prac 49 artystów z województwa łódzkiego, które powstały w okresie od lat 80. XX w. po ostatnie miesiące 2019 roku.

Wędrująca ekspozycja, która odwiedziła już kilka miejscowości, poświęcona jest wizerunkom Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej środkowej Polski. Składa się z prac, których autorami są rzeźbiarze i malarze, ale jest w tym gronie również wycinankarka. Dzieła pokazane na wystawie "Nie tylko Frasobliwy. Wizerunki Chrystusa we współczesnej sztuce ludowej województwa łódzkiego" obrazują, w układzie chronologicznym, najważniejsze zdarzenia z ziemskiego życia Chrystusa.

Pierwszą grupę stanowią prace ukazujące narodzenie i dzieciństwo Jezusa. Temat ten w dawnej sztuce ludowej był często podejmowany. Także współcześni artyści chętnie nawiązują do niego. Stąd na ekspozycji znajdują się zarówno realizacje rzeźbiarskie, jak i malarskie, a także wycinanki i obrazy Maryi z małym Jezusem na ręku. Jest też zilustrowana ucieczka do Egiptu. Drugą grupę stanowią dzieła ukazujące działalność publiczną Jezusa. Ten okres przez artystów był i jest nader rzadko podejmowany. Mimo to udało się na ekspozycji zgromadzić kilka prac przedstawiających m.in. chrzest Jezusa, cud w Kanie Galilejskiej, wskrzeszenie Łazarza, nauczanie z łodzi oraz wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

Nie tylko Frasobliwy   Martyna Czekalska/Lowicz24

Największą grupę stanowią prace ukazujące wydarzenia Wielkiego Tygodnia. Na wystawie można zobaczyć Ostatnią Wieczerzę Jezusa z uczniami. Ta scena od zawsze była i jest źródłem inspiracji dla artystów. Nie brakuje też innych wydarzeń Wielkiego Czwartku - modlitwy Jezusa w Ogrójcu, Chrystusa Związanego, tzw. Nazareńskiego. Zwiedzający mogą zobaczyć kolejne wydarzenia ukazujące mękę i śmierć Jezusa: biczowanie, upadki pod krzyżem, ukrzyżowanie, pietę. W grupie tej znajduje się także wizerunek Chrystusa Frasobliwego, który stał się symbolem polskiej rzeźby ludowej. Ten typ ikonograficzny na wystawie reprezentowany jest najliczniej. Nic dziwnego - znajduje się on w twórczości praktycznie każdego rzeźbiarza. Zwiedzający mogą zobaczyć różne sposoby ujęcia tego tematu.

Nie tylko Frasobliwy   Martyna Czekalska/Lowicz24

Wzruszającymi pracami są krucyfiksy i sceny Ukrzyżowania. Wystawa ukazuje także wydarzenia przybliżające Chrystusa Zmartwychwstałego, Zwycięzcę śmierci i niezbyt często ukazywaną scenę Zbawiciela wstępującego do nieba. Ekspozycja przybliża także inne wizerunki Syna Bożego: od jednego z najstarszych w ikonografii chrześcijańskiej - Dobrego Pasterza - do bardziej współczesnych, takich jak Serce Jezusa oraz obraz Jezusa Miłosiernego, który powstał na podstawie objawień św. Faustyny Kowalskiej.

Nie tylko Frasobliwy   Martyna Czekalska/Lowicz24

Wystawę "Nie tylko Frasobliwy" w Muzeum w Łowiczu można oglądać do 13 czerwca.


Więcej w 11. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 21 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..