Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wokalista Lady Pank w mundurze

Muzyka sprzed 30 lat była tematem spotkania z osadzonymi w łowickim Zakładzie Karnym.

W środowe przedpołudnie 22 października świetlica Zakładu Karnego w Łowiczu rozbrzmiewała muzyką z lat 80. minionego stulecia, która ilustrowana była licznymi fotografiami z tamtych lat.

Opowiadał o nich dr Tomasz Toborek, kierownik Referatu Badań Naukowych łódzkiego oddziału IPN, w ramach wykładu „Muzyka młodzieżowa a władze PRL-u”, adresowanego do osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w łowickiej jednostce penitencjarnej.

W nieco ponadgodzinnym wykładzie ilustrowanym pokazem multimedialnym dr Toborek obrazowo omawiał zmagania polskich muzyków, tzw. trzeciego obiegu i sceny niezależnej kontrkultury, z cenzurą, ich stanowisko wobec przemian w kraju, stosunek do polityki i PRL-owskiej rzeczywistości, kładąc nacisk na lata 80. ubiegłego wieku i festiwal muzyki młodzieżowej „Jarocin”.

- Kwintesencją krytyki ówczesnej rzeczywistości była piosenka „Tiltu” i Tomasza Lipińskiego pt. „Nie wierzę politykom, nie” - mówił prelegent przy okazji odtwarzając jej fragment. - Ale były też piosenki mniej radykalne i zawoalowane tekstowo np. Perfectu „Chcemy być sobą”, który na koncertach publiczność śpiewała „chcemy bić ZOMO”, czy chociażby pierwszy protest song polskiej piosenki „Dziwny jest ten świat'” Czesława Niemena - opowiadał dalej doktor Toborek.

Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału IPN prezentował zdjęcia gwiazd muzyki lat 80. XX wieku   Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału IPN prezentował zdjęcia gwiazd muzyki lat 80. XX wieku
Ppor. Robert Stępniewski
Rodzynkami wykładu były prezentowane fotografie młodziutkiej Małgorzaty Ostrowskiej i równie młodego Janusza Panasewicza w mundurze żołnierza podczas Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze. Otrzymali wtedy odpowiednio „Złoty” i „Brązowy Samowar”, nagrody główne zielonogórskiego festiwalu mającego być apoteozą ówczesnej reżimowej polityki.

Ciekawostką był także slajd dokumentu wystawionego przez Warszawską Estradę jednemu z muzyków dla Milicji Obywatelskiej, które umożliwiało mu noszenie długich włosów, bez narażania się na szykany „stróżom prawa”.

Najlepszym dowodem, że osadzeni zainteresowali się poruszanym tematem były ich liczne komentarze wywoływane pokazem kolejnych slajdów młodziutkich ówcześnie muzyków zespołów m.in. „Maanam”, „Kombii”, „Republika” czy „Budka Suflera” oraz dyskusja, jaka wywiązała się po zakończonym wykładzie.

Widząc ogromne zainteresowanie tematem, przedstawiciele IPN-u zadeklarowali podczas jednego z najbliższych spotkań przekazać, na potrzeby biblioteki zakładu karnego książkę „Jarocin w obiektywie bezpieki”, którego wydawcą jest łódzki oddział IPN-u.

Spotkanie z dr.Toborkiem było czwartym tegorocznym w ramach podpisanego porozumienia między OISW w Łodzi z łódzkim oddziałem IPN.

Prof. Antoni Galiński, reprezentujący IPN, zapowiedział, że współpraca będzie kontynuowana i w przyszłym roku spotkań w ramach cyklu „Z najnowszą historią Polski na Ty” planowanych jest sześć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy