Nowy numer 13/2024 Archiwum

Na prośbę biskupa

W pierwszym dokumencie wydanym przez Stolicę Apostolską, ustanawiającym patrona dla diecezji, nie było mowy o św. Wiktorii.

W bulli papieskiej, wydanej 25 marca 1992 r., patronem diecezji ustanowiono o. Honorata Koźmińskiego. – Byłem zaskoczony taką decyzją Stolicy Apostolskiej. Zastanawiałem się, czy pobożny i ascetyczny kapłan będzie atrakcyjnym patronem dla młodego pokolenia – mówi bp Alojzy Orszulik. – Gdy podzieliłem się swoimi wątpliwościami z bp. Józefem Zawitkowskim, on opowiedział mi o św. Wiktorii, której relikwie w 1625 r. sprowadził z Rzymu do katedry łowickiej arcybiskup gnieźnieński Henryk Firlej i ustanowił ją patronką Łowicza. – Gdy tylko bliżej poznałem żywot tej świętej, zdecydowałem, że będę się starał o to, by ustanowiono ją patronką diecezji – wyjaśnia bp Orszulik.

Pierwszym uzyskanym potwierdzeniem tego faktu był dekret wydany przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, z tą samą datą, co bulla, ustanawiający św. Wiktorię współpatronką diecezji łowickiej. Biskup Orszulik nie poprzestał na tym dokumencie i wystąpił do Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o potwierdzenie tego faktu. Kongregacja, działając z pełnomocnictwa ojca świętego, przedstawiła ostateczną formę patronatu, zgodną z oczekiwaniami biskupa. Natomiast papież Jan Paweł II w breve apostolskim z 7 października 1993 r. uroczyście i definitywnie potwierdził głównych patronów diecezji – św. Wiktorię i bł. o. Koźmińskiego.

Biskup Orszulik wkładał wiele wysiłku w szerzenie kultu św. Wiktorii. – Chciałem, aby stała się ona wzorem dla wszystkich diecezjan. Dlatego pisałem listy, w których przybliżałem jej życiorys, a także zapraszałem diecezjan na uroczystości ku jej czci. Ponadto wprowadziłem procesję z relikwiarzem i powołałem do życia Konfraternię św. Wiktorii. Poleciłem także, by w kaplicy św. Wiktorii codziennie była odprawiana Msza św. – wylicza bp Alojzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy