Mieszko, Królowa i dwóch Janów

Wyjątkowy przebieg miały obchody uroczystości NMP Królowej Polski i święta Konstytucji 3 Maja w Rawie Mazowieckiej.

nap

|

GOSC.PL

dodane 04.05.2016 01:19
0

Ze względu na 1050. rocznicę chrztu Polski odbywały się one na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich. Świętowanie rozpoczęło się od wciągnięcia flagi na wieżę zamkową. Później uroczystą Mszę św. koncelebrowaną w intencji ojczyzny odprawili wszyscy rawscy proboszczowie. Eucharystii przewodniczył dziekan rawski ks. Bogumił Karp. Słowo Boże wygłosił proboszcz parafii ojców pasjonistów o. Jacek Wróblewski. Kaznodzieja, w nawiązaniu do uroczystości NMP Królowej Polski, przywołał dwóch Janów - Ewangelistę, który pod krzyżem usłyszał: „Oto Matka twoja”, i Jana Kazimierza, który prosił Ją, by zechciała być Królową Polski. – Za przykładem Jana spod krzyża Jan Kazimierz zaprosił Maryję do domu, którym jest Polska. Można zapytać, dlaczego dokonał tego aktu w chwili zagrożenia, w chwili cierpienia i niemocy naszej ojczyzny? Zauważmy, że Jezus na matkę mógł nam dać Maryję w zupełnie innej chwili. W chwili bardziej uroczystej, w obecności wszystkich apostołów. Jednak zrobił to w chwili, gdy tylko nieliczni stali pod krzyżem. Być może chciał nas nauczyć, że synem Matki Boga zostaje się pod krzyżem – tłumaczył.

W trakcie Eucharystii odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, po których wszyscy zebrani podchodzili do ustawionej przed ołtarzem jubileuszowej chrzcielnicy. Kreśląc znak krzyża wodą święconą, każda z osób wypowiadała swoje imię otrzymane na chrzcie. Na zakończenie Eucharystii zostały odnowione przez kapłanów i samorządowców Śluby Narodu, napisane w 1956 r. przez uwięzionego prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystię uświetniły chór z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz orkiestra OSP.

Drugą część obchodów otworzył koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Grzegorza Mielimąki. Artyści przygotowali utwory o tematyce patriotyczno-żołnierskiej, które były dokumentem różnych ważnych etapów naszej historii. Koncert rozpoczął się „Polonezem” Fryderyka Chopina. Zebrani usłyszeli także m.in. „Majową jutrzenkę”, „Bywaj, dziewczę, zdrowe, ojczyzna mnie woła”, a także „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród”.

Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego, która po Apelu Pamięci oddała salwę honorową.

W rawskich uroczystościach, poza mieszkańcami, kapłanami, samorządowcami i posłami, uczestniczył także dyrektor Gabinetu Politycznego MON Bartłomiej Misiewicz. Zwracając się do zebranych, podkreślił, że spotkanie odbywa się z powodu dumnego święta dla narodu polskiego – 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wielkiego czynu oświeceniowego. – To była pierwsza konstytucja, pierwsza ustawa rządowa w Europie i druga na świecie. Porządkowała ustrój i tworzyła pierwszy propaństwowy charakter w Europie. Na niej wzorowały się dzisiejsze konstytucje państw europejskich. Znosiła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, zrównała mieszczan ze szlachtą i wprowadziła zabezpieczenie dla polskiego chłopa. Ale nie wszystkim się to podobało. Mieliśmy Targowicę. Wskutek obrony kilku interesów drobnej elity władzy doprowadzono do tego, że Polska zniknęła z map świata na 123 lata. Ale dzięki wartościom zapisanym w tym dokumencie, dzięki temu, że duch narodu przetrwał, dzięki korzeniom chrześcijańskim, których dziś obchodzimy 1050. rocznicę, przetrwaliśmy – mówił B. Misiewicz.

Dyrektor Gabinetu Politycznego MON przyznał, że dziś Polska wymaga wielu reform, ale różnica poglądów, myśli, wyznań, a nawet różnica życia nie może równać się z atakiem na ojczyznę, bo atak na ojczyznę to jest atak na matkę. Dziś musimy się zjednoczyć i doprowadzić do tego, aby nie było więcej takich układów politycznych, które mogłyby doprowadzić do tego, że historia zatoczyłaby koło. – Zjednoczmy się wokół ojczyzny, bo tylko razem damy radę – mówił.

Zebrani obejrzeli także misterium o chrzcie Polski, przygotowane przez dzieci z parafii ojców pasjonistów. Ukoronowaniem uroczystości był festyn „Radosne Święto”, zorganizowany przez rawskie organizacje pozarządowe. Były też zawody strzeleckie o puchar starosty rawskiego, stoiska kół gospodyń wiejskich, konkursy i „kocioł grochówki”.

Imprezie towarzyszył Bieg Flagi i Konstytucji 3 Maja na dwóch dystansach – 1050 i 4000 m. Bieg na dystansie 1050 m miał charakter symboliczny. Jego trasę wyznaczono w okolicach Zamku Książąt Mazowieckich.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..