Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nowocześnie, oszczędnie i bezpiecznie

Z początkiem grudnia w łowickim więzieniu został oddany do użytku nowo wyremontowany oddział. Przebywać w nim będą recydywiści skierowani do odbycia kary w warunkach zakładu karnego typu zamkniętego.

Cztero-, pięcio- i sześcioosobowe cele w łącznej liczbie 23 mieścić będą w sumie 110 osadzonych. Jedna z cel dostosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Tym samym Zakład Karny w Łowiczu zwiększył pojemność do ponad 700 miejsc.

Znacznym przekształceniom, po wcześniej funkcjonującym oddziale, uległa część architektoniczna, technologiczna i konstrukcyjna (np. murowanie ścian działowych). Swoim zasięgiem przebudowa objęła m.in. nową instalację wodno-kanalizacyjną i centralnego ogrzewania.

Podczas remontu uwzględniano rozwiązania, które pozwolą na oszczędności w eksploatacji oddziału. Wykorzystanie zużytej wody z umywalek do spłuczek w toaletach, system przyzywowy w postaci domofonów w każdej z cel czy chociażby oświetlenie typu LED - to tylko niektóre z nowinek technicznych.

Od nowa wybudowano place spacerowe z wieżyczką wartowniczą. Nowe zaplecze oraz wiele nowoczesnych rozwiązań ma podnieść bezpieczeństwo funkcjonariuszy i pracowników w pracy z osobami planowanymi do zakwaterowania w tym oddziale.

Plac spacerowy   Plac spacerowy
Por. Robert Stępniewski

Łowicka placówka penitencjarna w formie zakładu zamkniętego funkcjonowała do 2009 roku. Wtedy przekształciła się w zakład typu półotwartego. Obejmuje w sumie 8 pawilonów mieszkalnych, w tym jeden pawilon przeznaczony jest na areszt śledczy oraz jeden dla osadzonych tzw. niesprofilowanych przebywających czasowo w jednostce. Ponadto w Zakładzie Karnym w Łowiczu funkcjonuje oddział terapeutyczny dla uzależnionych od środków odurzających lub psychotropowych.

Jedna z sal nowego oddziału   Jedna z sal nowego oddziału
Por. Robert Stępniewski

Na nowym oddziale dla groźniejszych osadzonych znajduje się kaplica, świetlica i rozmównica telefoniczna. W otwarciu uczestniczyli m.in. płk Jacek Lenart, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej, płk Krzysztof Sznicer, dyrektor łowickiej jednostki penitencjarnej, Katarzyna Strzelecka, zastępca dyrektora IGB "Mazovia", która to instytucja była wykonawcą remontu, oraz kpt. Robert Lis, kierownik działu kwatermistrzowskiego, który nadzorował i koordynował prace remontowe.

Prace remontowe   Prace remontowe
Por. Robert Stępniewski

Większość prac remontowych wykonali skazani w ramach programu "Praca dla więźniów". W sumie przy remoncie pracowało 35 osadzonych. Obecnie jednostka oczekuje na realizację budowy hali produkcyjnej na terenie zakładu, w której zatrudnienie znajdą skazani z nowo wyremontowanego oddziału.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy