Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wywiad z pradziadkami przejdź do galerii

W Rawie Mazowieckiej odbył się piknik niepodległościowy. Impreza była częścią projektu "Niepodległa Rawa", który realizuje Stowarzyszenie "Topory".

Rawskie stowarzyszenie realizuje projekt w ramach programu "Niepodległa" prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niedzielny piknik to trzecie w Rawie wydarzenie nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowano konkurs "Kreatywni dla Niepodległej", odbył się także weekend gier historycznych. Ostatnią częścią całego programu będzie seria spotkań w szkołach i instytucjach z przedstawicielami Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas pikniku rozstrzygnięto konkurs. Zadaniem uczestników było w ciekawy sposób przedstawić wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń lokalnych.

Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajął Marcel Lemański, drugie miejsce zdobyła Julia Lis, trzecie - Amelia Brzozowska. Wszyscy zwycięzcy to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rawie Mazowieckiej. Wyróżnienia otrzymali Lena Grochal i Kacper Sagan z SP1, Nikola Sosnowska i Maja Kucharska z SP2.

Jury konkursu zgodnie przyznało, że uczestnicy wykazali się kreatywnością, a Marcel Lemański wprost zachwycił jurorów. - Przeprowadził wywiady ze swoimi pradziadkami. Dla mnie jako historyka to poruszające. Takimi nagraniami można ocalić od zapomnienia ludzi, którzy już odchodzą. To są skarby lokalnej historii, której nie da się potem odzyskać, jeśli teraz ktoś tego nie zarejestruje - mówi Hubert Jankowski, prezes stowarzyszenia Topory.

- Marcel stworzył takie cyfrowe archiwum pamięci - dodaje zarządca muzeum w Rawie Marcin Broniarczyk. - Dodatkową wartością tej pracy jest fakt, że wspomnienia pradziadków Marcela ściśle są związane z historią lokalną, z naszą ziemią rawską.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwycięzcą został Tomasz Miniatorski, uczeń techniku informatycznego Zespołu Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. M. Kopernika. Drugie miejsce zajęła Karolina Stępniak z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta. Na trzecim znalazła się Aleksandra Ostrowska, uczennica zespołu szkół im. M. Kopernika.

Podczas pikniku odbywały się również inscenizacje i rekonstrukcje historyczne w wykonaniu Braci Herbowej Ziemi Rawskiej i grup rekonstrukcji historycznych. Wokół zamku Książąt Mazowieckich powstała wioska instytucji i organizacji pozarządowych. Prezentowały się m.in. Fundacja Obudźmy Nadzieję, Miejska Biblioteka Publiczna i rawskie muzeum.

Strażacy z Podlasia namawiali do oddawania szpiku kostnego i prowadzili warsztaty pierwszej pomocy, a na stoisku Stowarzyszenia Diabetyków można było zmierzyć poziom cukru. Obecni byli również przedstawiciele Łódzkiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, którzy prezentowali ciekawe gry edukacyjne i zachęcali do wspólnej zabawy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy