Nowy numer 13/2024 Archiwum

"Kolory Polski" w diecezji łowickiej

Trwa Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". 20. edycja koncertów przyciąga słuchaczy nie tylko z województwa łódzkiego. Dzięki festiwalowi melomani mają okazję poznać bliżej zakątki diecezji łowickiej.

To letnia propozycja Filharmonii Łódzkiej dla wszystkich, którzy chcą połączyć słuchanie muzyki w profesjonalnym wykonaniu ze zwiedzaniem zabytków. W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem: "Muzyka, historia, miejsca". Każdy z 20 koncertów odbywa się w innym malowniczym miejscu. Poważne odbywają się w starych kościołach, klasztorach, zamkach i muzeach. Zaś swobodniejsze utwory i aranżacje wybrzmiewają w plenerze - w zabytkowych parkach czy na leśnych polanach.

Koncerty połączone są z wycieczkami, które pozwalają na dokładne poznanie regionu. Do tej pory melomani odwiedzili m.in. browar w Bednarach, pracownię ceramiczną rodziny Konopczyńskich w Bolimowie, ruiny zamku w Rawie Mazowieckiej, "wioskę różaną" w Wilkowicach. Wycieczki mają w programach degustacje, zajęcia z rękodzieła, a także przejazdy zabytkowymi pojazdami i trasami. Tak było m.in. w rejonie Boguszyc, gdzie w ciągu dnia uczestnicy spotkania podróżowali koleją wąskotorową Rogów-Rawa Maz.-Biała Rawska, przejeżdżając trasą Rogów-Jeżów.

Po południu pierwszy koncert wybrzmiał w Kościele w Boguszycach. Pochodząca z XVI w. świątynia to jeden z najcenniejszych zabytków architektury drewnianej nie tylko w województwie łódzkim, ale w całej Polsce. Znajdują się tu oryginalne renesansowe polichromie. Malowidła przedstawiające sceny biblijne, postacie świętych, ale też motywy roślinne i zwierzęce pokrywają cały sufit i ściany kościoła. W koncercie zatytułowanym "Sacrum Profanum" można było usłyszeć pełne liryzmu i kontemplacji pieśni w wykonaniu Zuzanny Jary i Hanki Wójciak. Na gitarze towarzyszył im Jacek Długosz. Na program złożyły się tradycyjne pieśni wschodniosłowiańskie, paraliturgiczne pieśni z Karpat i autorskie pieśni H. Wójciak. Koncert był wynikiem współpracy "Kolorów Polski" z krakowskim festiwalem "Muzyka zaklęta w drewnie". Po zakończeniu publiczność długo oklaskiwała artystów. Uczestnicy koncertu przyznawali, że muzyka w drewnianym kościółku w Boguszycach ich zaczarowała.

- Zachwycona jestem! - mówiła po koncercie Bożena Bobińska, melomanka z Łodzi. - To jest nowe miejsce, absolutne odkrycie tego festiwalu i cudownie dobrany repertuar. Były tu pieśni i po ukraińsku, i po łemkowsku, i po polsku, pieśni religijne, tradycyjne i współczesne. Poruszyła mnie pieśń ze słowami Joanny Kulmowej o opłakiwaniu syna. Przepiękny koncert!

Wieczorem czas wypełniały "Dźwięki utkane z Karpat", które wybrzmiały w Centrum Aktywności Kulturalnej. Na plenerowej scenie zabrzmiała muzyka dynamiczna i pełna energii. Uczestnicy koncertu wysłuchali tradycyjnych pieśni wschodniosłowiańskich, autorskich pieśni Z. Jary i Petra Murianki w oryginalnych aranżacjach. Koncertowi w Boguszycach towarzyszył kiermasz, na którym prezentowały się wioski i zagrody tematyczne działające w regionie, a także twórcy ludowi ziemi rawskiej.

Festiwal trwa do 31 sierpnia. Plan na najbliższe koncerty w diecezji łowickiej wygląda następująco:

Inowłódz - (sobota) 20.07, godz. 20 i 21.30;
Krzemienica - (niedziela) 21.07, godz. 19;
Tum - (niedziela) 28.07, godz. 19;
Krośniewice - (niedziela) 4.08, godz. 19;
Lipce Reymontowskie - (sobota) 10.08, godz. 17;
Nieborów - (niedziela) 18.08, godz. 19.

Pełny harmonogram wycieczek i koncertów znajduje się na stronie: https://filharmonia.lodz.pl/pl/kolory-polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy