Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pierwsza rocznica śmierci śp. bp. Alojzego Orszulika, pierwszego biskupa łowickiego

Rok temu, 21 lutego, w wieku 90 lat, w tym 62 przeżytych w kapłaństwie i 30 w biskupstwie, zmarł bp Alojzy Orszulik, pierwszy biskup łowicki, który zarządzał diecezją do 2004 roku.

Uroczystości pierwszej rocznicy śmierci bp. Alojzego z udziałem biskupów i zaproszonych gości odbędą się w bazylice katedralnej w Łowiczu w sobotę 29 lutego o godz. 18.

Bp Alojzy Orszulik urodził się 21 czerwca 1928 r. w Baranowicach. Studnia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. Śluby wieczyste złożył w 1965 r., a święcenia kapłańskie przyjął 22 czerwca 1957 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Studia kontynuował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL. W latach 1961-1989 wykładał prawo kanoniczne w seminarium ołtarzewskim. W 1962 r. został skierowany do pracy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Od 1968 r. był kierownikiem Biura Prasowego Episkopatu Polski. Z nominacji papieża Pawła VI był konsultorem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

W listopadzie 1980 r. został członkiem-sekretarzem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, brał udział w przygotowaniach kolejnych pielgrzymek papieskich do Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełnił też funkcje sekretarza pomocniczego, wiceprzewodniczącego Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, członka Komisji ds. Wydawnictw Kościelnych. W 1987 r. znalazł się w składzie Komisji Mieszanej Stolicy Apostolskiej i Episkopatu Polski ds. nawiązania stosunków dyplomatycznych między Watykanem i Polską. Uczestniczył w rozmowach w Magdalence i w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-1994 był zastępcą sekretarza Episkopatu Polski, od 1994 r. przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu. Brał także udział w pracach Komisji Prawnej Episkopatu i Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu oraz Kościelnej Komisji Konkordatowej.

Sakrę biskupią otrzymał 8 grudnia 1989 r. w Siedlcach z rąk prymasa kard. Józefa Glempa. Jako swoje zawołanie biskupie przyjął: "Christo in aliis servire" (Służyć Chrystusowi w innych). 25 marca 1992 r., po erygowaniu diecezji łowickiej, został nominowany jej ordynariuszem. Ingres do łowickiej katedry odbył 12 kwietnia tego samego roku. 

Stanęły przed nim wielkie zadania organizacyjne. W pierwszej kolejności ustanowił instytucje przewidziane Kodeksem Prawa Kanonicznego, m.in. Kurię Diecezjalną, Kolegium Konsultorów, Radę Biskupią i Sąd Biskupi. Nawiązując do tradycji Kościoła, powołał do istnienia Caritas Diecezji Łowickiej. Dzięki niezwykłym umiejętnościom organizacyjnym, w pierwszym roku posługi stworzył Studium Katechetyczne i powołał Wyższe Seminarium Duchowne, a rok później – diecezjalną rozgłośnię Radia Victoria. Uruchomił także domy rekolekcyjne, założył Klasyczne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. ks. S. Konarskiego w Skierniewicach. Wprowadził zwyczaj odbywania przez młodzież maturalną pielgrzymek na Jasną Górę. Ustanowił także Niedzielę Palmową Dniem Młodzieży. Od początku swojego pasterzowania pragnął zaprosić papieża Jana Pawła II do Łowicza. Marzenie udało mu się zrealizować 14 czerwca 1999 r. Przyczynił się także do powstania Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu. 22 maja 2004 r. przeszedł na emeryturę.

Biskup Orszulik był Honorowym Obywatelem Łowicza i Łęczycy. W 1998 r. przyznano mu tytuł Łowiczanina Roku. Był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 r. z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego przyjął Order Orła Białego.

Zgodnie z życzeniem jego ciało po śmierci spoczęło w krypcie bazyliki katedralnej w Łowiczu obok 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i Prymasów Polski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy