Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w diecezji

Z powodu panującej pandemii skromniej i bez rozmachu przebiegały między Łodzią a Warszawą obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

229 lat temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął przez aklamację Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Konstytucja została uchwalona na Zamku Królewskim w Warszawie.

Msza św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Osiala była głównym punktem łowickich obchodów uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Eucharystii, która sprawowana była w intencji ojczyzny nie uczestniczyły poczty sztandarowe. Wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęli jedynie członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, obecni byli również członkowie parafialnego bractwa różańcowego. Po Eucharystii delegacje władz miasta, powiatu, grup i stowarzyszeń złożyły kwiaty pod pomnikami Synom Ziemi Łowickiej Bojownikom o Niepodległość oraz Jana Pawła II.

W Łowiczu Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Wojciech Osial.   W Łowiczu Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył bp Wojciech Osial.
Martyna Czekalska /Łowicz24

W Skierniewicach uroczystości rozpoczęła Msza św. odprawiona w parafii wojskowej pod przewodnictwem ks. mjr. Władysława Włodarczyka, proboszcza parafii. – Znaleźliśmy się w sytuacji trudnej, w sytuacji walki o zdrowie i życie, ale pomimo tego nie upadajmy na duchu i idźmy z podniesioną głową – podkreślił ks. Włodarczyk.

Msza św. odprawiona w parafii wojskowej pod przewodnictwem ks. mjr. Władysława Włodarczyka.   Msza św. odprawiona w parafii wojskowej pod przewodnictwem ks. mjr. Władysława Włodarczyka.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W Eucharystii uczesytniczyli m.in. włodarze miasta, przewstawiciele wojska i kombatantów.   W Eucharystii uczesytniczyli m.in. włodarze miasta, przewstawiciele wojska i kombatantów.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Po Mszy św. jednoosobowe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości na pl. św. Jana Pawła II. Gros mieszkańców w Eucharystii uczestniczyło online. Transmisję zorganizowało na swoim FB Muzeum Historyczne Skierniewic. Tam także odbyła się premiera filmu edukacyjnego „Konstytucja 3 maja 1791 r. oczami młodych”, której realizacji podjęła się dr Anna Olczak z uczniami LO im. B. Prusa w Skierniewicach.

W niedzielę 3 maja za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski za ojczyznę modlono się także w Tumie. Eucharystia sprawowana w tumskiej świątyni była połączona z Aktem Zawierzenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Matce Bożej. Mszy św. przewodniczył ks. Piotr Nowak, proboszcz. "Najświętsze Serce Jezusa, Tobie zawierzamy Kościół na polskiej ziemi, wszystkie jego stany i powołania: duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, wszystkich wiernych, którzy »Polskę stanowią« w kraju i poza jego granicami. Oddal od nas wszelką zarazę błędów i grzechów, pandemię koronawirusa, grożącą nam suszę, jak również kryzys ekonomiczny i związane z tym bezrobocie" - słowa te wypowiedział kapłan przed Najświętszym Sakramentem.

Ze względu na obowiązujące obostrzenia także w Sochaczewie obchody miały charakter symboliczny. W samo południe na pl. Kościuszki podniesiono na maszt flagę państwową, a z gmachu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy Nad Bzurą został odegrany hejnał miasta. W uroczystościach uczestniczyli włodarze miasta przedstawiciele straży pożarnej. Później pod stuletnią figurą Chrystusa Zmartwychwstałego zostały złożone kwiaty. Świętowanie zakończyła Msza św. za Ojczyznę sprawowana w parafii św. Wawrzyńca.

Niezwykłą formę świętowania zaproponował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie. Placówka zaproponowała Wirtualny Bieg Majowy. Osoby chcące wziąć w nim udział miały za zadanie samodzielnie pokonać dystans minimum 3 km z zachowaniem wszelkich zasad ostrożności w czasie pandemii wirusa COVID-19. Formą aktywności mogły być bieg, nordic walking, chód, rolki, rower. Uczestnicy sami wybierali miejsce, dystans oraz czas biegu. Zdjęcia bądź print screen z aplikacji lub zegarka potwierdzające udział w biegu mieszkańcy przesyłali na podany adres.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy