Nowy numer 13/2024 Archiwum

Nasi wspaniali

Znamy laureatów 26. ogólnopolskiej edycji Samorządowego Konkursu Nastolatków "Ośmiu Wspaniałych". Wśród zwycięzców uczniowie z diecezji łowickiej.

Celami Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” jest promowanie pozytywnych zachowań, działań, postaw dzieci i młodzieży oraz działań na rzecz najbliższego otoczenia. Ponadto upowszechnianie idei młodzieżowego wolontariatu oraz powoływanie w szkołach Klubów Ośmiu – młodzieżowego wolontariatu działającego według programu wychowawczego Joanny Fabisiak „Wychowanie przez działanie”.

Konkurs składa się z dwóch etapów: lokalnego i ogólnopolskiego. Na drugim etapie ogólnopolskie jury wnikliwie analizuje karty zgłoszeniowe oraz głosuje (w tym roku korespondencyjnie). Wśród najlepszych wolontariuszy w Polsce znaleźli się uczeń skierniewickiego „Ekonomika” Mateusz Jóźwiak, a także Wiktoria Umiastowska z powiatu sochaczewskiego.

– O tym, że znalazłem się wśród najlepszych, dowiedziałem się przez Facebooka. Było to bardzo duże zaskoczenie, nie sądziłem, że zostanę doceniony na forum całej Polski, ale nie ukrywam, bardzo się ucieszyłem – mówi Mateusz Jóźwiak.

Tegoroczny maturzysta skierniewickiego „Ekonomika” od szkoły podstawowej angażował się w działalność społeczną i charytatywną. W podstawówce udzielał się w samorządzie szkolnym, sklepiku szkolnym. Później został wolontariuszem WOŚP, kwestował na rzecz skierniewickiego schroniska. Jeszcze większego rozmachu nabrał w kolejnych latach. Aż trudno uwierzyć, że jedna osoba mogła angażować się aż w tak wiele rzeczy. Nadal angażował się w prace w samorządzie, ale także w wolontariat szkolny. Zaczął współpracować ze skierniewickim Hospicjum im. Anny Olszewskiej, działał w radzie sołeckiej, angażował się w różne zbiórki pieniędzy dla potrzebujących uczniów i rodzin ze szkoły. Na tym nie koniec. Jest też honorowym dawcą krwi i potencjalnym dawcą szpiku, do czego zachęca innych. Angażował się też w kółko teatralne i akcje na rzecz promowania czytelnictwa.

Mateusza Jóźwiaka można było zobaczyć także w projekcie "Moc – Pasja – Endorfiny", którego zadaniem było przygotowanie młodych do bycia liderami pozytywnych zmian w świecie. Finalnym elementem tego projektu był przygotowany przez uczestników spektaklu mówiącego o problemach młodzieży we współczesnych świecie (przemoc w rodzinie, ambicje rodziców, odrzucenie przez grupę, uzależnienia, a nawet próba samobójcza).

Skierniewiczanin obok działań społecznych interesuje się także ekonomią. Chce kontynuować naukę na kierunku finanse i rachunkowość.

Zwycięstwa gratulujemy także Wiktorii, z którą nie udało się nam skontaktować.

W tym roku, w związku z ogłoszonym stanem epidemii, organizator konkursu, tj. Fundacja "Świat na Tak", odwołał eliminacje z udziałem wolontariuszy ubiegających się o tytuł "Wspaniałego Polski" oraz finał ogólnopolskiej edycji konkursu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy