Nowy Numer 16/2024 Archiwum

76. rocznica wybuchu powstania warszawskiego

W sobotę 1 sierpnia w godzinie W miasta zamarły. Zawyły syreny. Mimo upływu lat pamięć o największej i najtragiczniejszej bitwie Polaków w czasie II wojny światowej nadal jest żywa.

Jak co roku 1 sierpnia w różnych miastach i wioskach diecezji uczczono bohaterskich powstańców. W parafiach za poległych odprawiono Msze św., a na cmentarzach zapalano znicze i złożono kwiaty. W związku z trwającą pandemią obchody były dużo skromniejsze.

W Łowiczu obchody zorganizowano przy pomniku Szarych Szeregów na cmentarzu katedralnym. W godzinie wybuchu powstania zabiły kościelne dzwony i zawyły strażackie syreny. Wartę przy pomniku zaciągnęli łowiccy harcerze i członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty. Obecne były też poczty sztandarowe.  Podczas uroczystości swoimi wspomnieniami podzielili się: Daniela Wiśniewska-Sas oraz ks. Brunon Dąbrowski, którzy byli naocznymi świadkami tamtych wydarzeń. Po modlitwie, którą poprowadził ks. Robert Kwatek, proboszcz parafii katedralnej pod pomnikiem złożono kwiaty.

W Rawie Mazowieckiej moment wybuchu powstania oznajmił dźwięk syren. Później, modlitwę za poległych poprowadził ks. Bogumił Karp, dziekan rawski. O swoich kolegach pamiętali także rawscy kombatanci. Delegacja Miasta Rawa Mazowiecka z burmistrzem Piotrem Irlą złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej oraz na 5 grobach powstańców. W obchodach rocznicowych uczestniczyli także przedstawiciele powiatu rawskiego, gminy Rawa Mazowiecka.

W Rawie wiele delegacji złożyło kwiaty.   W Rawie wiele delegacji złożyło kwiaty.
Dagmara Skopiak /Radio Victoria

W Skierniewicach hołd powstańcom oddano na cmentarzu św. Józefa. Mieszkańcy wspólnie z władzami miasta, stowarzyszeniami, wojskowymi, kombatantami i harcerzami pamiętali o poległych w Warszawie. W uroczystości uczestniczyła Helena Majkowska, skierniewiczanka biorąca udział w powstaniu, która opowiedziała o swoich doświadczeniach z tego okresu. Organizatorem spotkania było Muzeum Historyczne Skierniewic. – Pamiętamy i będziemy pamiętać. Nie możemy zapomnieć o naszej historii. To część nas. Tego dnia warto pamiętać, że w powstaniu brali udział także mieszkańcy naszego miasta i regionu – mówi Agata Niedziółka, dyrektor placówki.

Skiernieiwckie uroczystości odbyły się na cmentarzu św. Józefa.   Skiernieiwckie uroczystości odbyły się na cmentarzu św. Józefa.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W uroczystości uczestniczyła Helena Majkowska   W uroczystości uczestniczyła Helena Majkowska
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

W Sochaczewie obchody miały odmienną, naukową formułę. 1 sierpnia w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbyły się wykłady pracowników poświęcone zarówno tematyce samego powstania, jak i ostatnim znaleziskom, istotnie związanym z wydarzeniami sprzed 76 lat. "O broni powstańców warszawskich" wykład i prezentację poprowadził Michał Górny, kolejny wykład "Tablice gubernatora dystryktu warszawskiego GG odkryte w Sochaczewie" wygłosił Mariusz Samborski.  W godzinie W władze miasta, powiatu, strażacy, ks. Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca, a także mieszkańcy wspólnie oddali hołd poległym na placu Kościuszki.  Powstańców uczczono chwilą ciszy, wciągnięciem flagi na maszt oraz odegraniem hymnu Polski.

Sochaczewianie wysłuchali dwóch wykładów.   Sochaczewianie wysłuchali dwóch wykładów.
Błażej Kaliński /Radio Victoria

Ze względu na pandemię zrezygnowano z oficjalnych przemówień. Jako jedyny głos zabrał minister Maciej Małecki, który przypomniał wydarzenia sprzed 76. lat. – Jesteśmy dumni, stojąc tu na ziemi sochaczewskiej, że jesteśmy potomkami tych, którzy 1 sierpnia 1944 roku z bronią w ręku ruszyli na pomoc walczącej Warszawie – mówił Maciej Małecki. Blisko pół tysiąca chłopców i dziewcząt z Armii Krajowej obwodu Sochaczew Skowronek poszło na pomoc walczącej stolicy. Wsławili się męstwem, walkami w zgrupowaniu Kampinos, nieśli broń kolegom z różnych dzielnic, przede wszystkim z Żoliborza, brali udział w krwawych atakach na Dworzec Gdański – dodał minister.

O powstańcach pamiętano także w Kutnie.  W mieście Róż w uroczystościach uczestniczyli włodarze, przedstawiciele Rady Miasta, Powiatu i Gminy Kutno. Nie zabrakło także harcerzy, służb mundurowych, parlamentarzystów, a także mieszkańców miasta. W związku z rocznicą (kilka dni wcześniej) Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej oznakowało szarfami groby powstańców spoczywających na cmentarzu. Modlitwę w intencji poległych odmówił ks. Jerzy Swędrowski, dziekan kutnowski. Oficjalne delegacje pod tablicą Pamięci Narodowej złożyły kwiaty.

W Żyrardowie wielki zryw niepodległościowy uczczono przy pomniku Żołnierzy AK, przy ulicy Limanowskiego.  Następnie o 17.30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza w intencji Ojczyzny została odprawiona Msza św. Tego dnia w żyrardowskim kinie samochodowym odbyła się projekcja filmu fabularnego o powstaniu warszawskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy