Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Godzina łaski

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w wielu kościołach i domach w samo południe rozpoczęto szturmowanie nieba. Dzień wcześniej w kilku wspólnotach ku czci Niepokalanej modlono się akatystem.

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu nabożeństwu z akatystem przewodniczył ks. Piotr Kaczmarek, rektor. Ze wspólnotą seminaryjną modlili się także bp Andrzej F. Dziuba i bp Wojciech Osial, którzy na zakończenie udzielili zebranym pasterskiego błogosławieństwa.  Akatyst wykonała schola seminaryjna pod kierunkiem ks. Marcina Moksa.

8 grudnia, w Godzinie Łaski, w świątyniach, kaplicach, wspólnotach, a także w domach gromadzili się wierni na modlitwie. Matka Boża, objawiając się pielęgniarce Pierinie Gilli w Montichiari we Włoszech w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 1947 r., powiedziała: "Życzę sobie, aby każdego roku w dniu 8 grudnia, w południe, obchodzono Godzinę Łaski dla całego świata. Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich".

Wierni słowa Maryi wzięli sobie do serca. - Ten dzień jest dla mojej rodziny dniem szczególnym - mówi Monika Kokocka. - Co roku modlimy się w tej godzinie. Maryja jest nam bardzo bliska. Mamy poczucie, że Ona nad nami czuwa. Mocno wierzę, że tego dnia Maryja zsyła szczególne łaski. W tym roku, roku pandemii, modliłam się żarliwej niż zwykle. Wierzę, że Ona otoczy płaszczem opieki moją rodzinę i moją ojczyznę. Odmawiałam Różaniec z dwojgiem dzieci. Jedno z nich, 10-miesięczne, całą tajemnicę stało przy mnie, co chwilę chwytając różaniec. Patrząc na dzieci, cieszę się, że każde z nich jest bardzo maryjne. Jeden z moich synów tego dnia świętował swoje urodziny - dodaje M. Kokocka.

Wielu wiernych modliło się 8 grudnia w kościołach, kaplicach. Tak było choćby w parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach. W samo południe wierni rozpoczęli czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Adorację, podczas której odmawiali m.in. Różaniec, poprowadziły koła różańcowe i wspólnoty o. Pio i Faustinum. Zwieńczeniem godziny modlitwy była Msza św. Przed Eucharystią wierni przed ołtarzem składali swoje intencje zapisane na kartkach, które podczas liturgii złożono na ołtarzu.

Gorące modlitwy zanoszono w parafiach i wspólnotach, w których tego dnia obchodzono odpust. Modlitwę organizowały także zgromadzenia zakonne.

W Godzinie Łaski siostry służki uczestniczyły w Eucharystii, której przewodnczył ks. Piotr Jankowski, proboszcz parafii.   W Godzinie Łaski siostry służki uczestniczyły w Eucharystii, której przewodnczył ks. Piotr Jankowski, proboszcz parafii.
s. Barbara Lewandowska

W Złakowie Kościelnym tego dnia 132. rocznicę istnienia w parafii świętowały bezhabitowe siostry służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Podczas Mszy św. dziękowały Bogu za swoje zgromadzenie, a także - odmawiając Różaniec - szturmowały niebo we wszystkich intencjach wiernych, którzy prosili o modlitwę.

W WSD odpustowej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.   W WSD odpustowej Eucharystii przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.
Archiwum WSD w Łowiczu

Uroczystości odpustowe przeżywała także wspólnota WSD w Łowiczu. Moderatorzy i alumni świętowanie rozpoczęli rano od śpiewu Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W samo południe została odprawiona Msza św. odpustowa.


Więcej na ten temat w 51. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 20 grudnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy