Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Modernizacja zabytkowego dworku

W Skierniewicach ruszył remont modrzewiowego dworku, w którym mieszkała Konstancja Gładkowska, śpiewaczka i młodzieńcza miłość Fryderyka Chopina.

Budynek powstał prawdopodobnie ok. połowy XIX w., choć według tradycji miejscowej datuje się go na II poł. XVIII wieku. Jest to parterowy, podpiwniczony budynek, konstrukcji drewnianej, o zwartej bryle, przykryty dwuspadowym dachem, częściowo podpiwniczony. Jest jednym z najstarszych drewnianych budynków w mieście, a przez postać słynnej lokatorki Konstancji na stałe wpisuje się w dziedzictwo kultury polskiej.

Oprócz Konstancji z Gładkowskich Grabowskiej mieszkali tam również Maria i Wincenty Weyherowie z córkami (Wincenty Weyher pracował w II Oddziale Technicznym Dyrekcji Drogi Warszawsko-Wiedeńskiej jako główny księgowy oraz sekretarz oddziału technicznego). Państwo Weyherowie przyjmowali w swoim mieszkaniu Władysława Stanisława Reymonta w czasach, gdy był on pracownikiem kolei.

Dworek gościł także osoby zasłużone dla kultury polskiej. Przed 1939 r. bywali w nim m.in. Fryderyk Heurich, ebenista, twórca m.in. mebli do Zamku Królewskiego w Warszawie, pałacu w Kozłówce i Teatru Narodowego, Czesław Olszewski, fotograf architektury polskiego modernizmu, Tadeusz Sułkowski, poeta emigracyjny, a po 1945 r. Tadeusz Bereza, krytyk literacki.

W czasie II wojny światowej w dworku zamieszkali Zofia i Stanisław Wąsikowie. Przed wybuchem wojny byli właścicielami składu aptecznego w Warszawie. Stanisław, z wykształcenia farmaceuta, był również artystą malarzem.

Przez 31 lat w dworku funkcjonowania Izba Historii Skierniewic, gdzie można było poznać dawną historię miasta, wysłuchać koncertu, odczytu.

Budynek nie był do tej pory remontowany, dlatego obecnie niezbędne jest przeprowadzenie remontu kapitalnego.

Koszt przedsięwzięcia, zgodnie z planem, szacowany jest na ponad 2,4 mln zł. Modernizacja pozwoli zabezpieczyć najstarszy istniejący w mieście zabytek architektury drewnianej. Zakres inwestycji obejmuje generalny remont budynku, przebudowę obiektu wraz z budową zewnętrznej infrastruktury technicznej oraz zagospodarowanie terenu. W ramach robót budowlanych założono także m.in. odbudowę południowego ganku - po obrysie istniejących fundamentów, a także wybudowanie pochylni dla osób niepełnosprawnych. Projekt zakłada również wykonanie nowych utwardzeń wraz z murem oporowym. Prace zaplanowano na najbliższe lata. Ich rozpoczęcie umożliwiły zdobyte przez miasto pieniądze w wysokości 260 tys. zł z programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu "Ochrona zabytków 2021". Co ważne, jest duża szansa na zdobycie dotacji także w kolejnych latach, co znacząco ułatwi realizację zadania. Obecnie prowadzony etap ma się zakończyć do połowy października 2022 roku. - Przed nami wiele prac. Po remoncie w pokojach dworku, w których przed laty mieszkała m.in. Konstancja Gładkowska, na pewno znajdzie się miejsce upamiętniające jej życie i dokonania, a także przestrzeń na ciekawe wystawy tematyczne oraz kameralne wydarzenia, takie jak wykłady czy koncerty - wyjaśnia Agata Niedziółka, dyrektor Muzeum Historycznego Skierniewic.


Pisząc tekst, korzystałam z artykułu opracowanego przez Annę Majdę-Baranowską i Agatę Niedziółkę z Muzeum Historycznego Skierniewic.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy