Nowy numer 13/2024 Archiwum

W kościele i przed żołnierską mogiłą

W Kozłowie Szlacheckim odbyły się 12 września obchody 82. rocznicy bitwy nad Bzurą.

Doroczne wydarzenie zorganizowały parafia pw. św. Mikołaja w Kozłowie Szlacheckim i Urząd Gminy Nowa Sucha. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. W Eucharystii wzięli udział lokalni włodarze, poczty sztandarowe szkół z całej gminy, członkowie zespołu śpiewaczego Cantabile i parafianie. Wśród gości byli m.in. Daniel Kowalik, starosta powiatu kutnowskiego, i Tomasz Walczewski, członek zarządu.

Na uroczystość przybyli lokalni włodarze i władze powiatu kutnowskiego.   Na uroczystość przybyli lokalni włodarze i władze powiatu kutnowskiego.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
Nie zabrakło rekonstruktorów.   Nie zabrakło rekonstruktorów.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Mszę św. sprawował ks. Władysław Czaplicki, miejscowy proboszcz. Kapłan przypomniał zebranym bohaterską postawę walczących i ich ofiarność.

Warto wspomnieć, że 82 lata temu na polach Nowego Dębska i Nowego Kozłowa Pierwszego rozegrała się krwawa bitwa. Była jedną z wielu, które przeszły do historii II wojny światowej pod wspólną nazwą bitwy nad Bzurą. Z Niemcami walczyli żołnierze 26 Dywizji Piechoty. Wielu z nich 16 września 1939 r. stoczyło ostatni bój. Grzebanie zwłok było zorganizowane. Jan Wojda, mieszkaniec Nowego Dębska, w specjalnym zeszycie notował każdego z zabitych. Dane spisywano z nieśmiertelników i dokumentów, które mieli przy sobie polegli. Lista pomogła rodzinom odnaleźć ciała bliskich. W zbiorowej mogile spoczęło 134 żołnierzy.

Już w 1940 r. mieszkańcy Kozłowa Nowego Feliks Skomiał i Jan Kosmala postawili pomnik z kamienia łupanego. Stanisław Skomiał, wnuk pierwszego z nich, wspominał, że we wnętrzu monumentu zamurowano butelkę z nazwiskami tu spoczywających.

Na zakończenie Eucharystii starosta kutnowski, uznając wybitne osiągnięcia, długoletnią posługę duszpasterską oraz działania na rzecz podtrzymywania pamięci osób i wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie powiatu kutnowskiego, wręczył ks. Czaplickiemu odznakę i tytuł "Zasłużony dla powiatu kutnowskiego".

Zaszczytny tytuł orzymał ks. Czaplicki.   Zaszczytny tytuł orzymał ks. Czaplicki.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
W kościele i przed żołnierską mogiłą  

Bezpośrednio po Mszy św. członkowie zespołu wykonali kilka pieśni patriotycznych, po których wierni przemaszerowali na pobliski cmentarz, gdzie złożyli kwiaty przy mogile poległych polskich żołnierzy.

Uczestnicy liturgi przeszli na cnentarz.   Uczestnicy liturgi przeszli na cnentarz.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy