Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Przy Maryi pełnej łaski

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w samo południe w wielu świątyniach, wspólnotach zakonnych, a także domach zanoszono gorące modlitwy za wstawiennictwem Maryi, upraszając łask dla siebie, rodzin, wspólnot, diecezji i ojczyzny.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wierni wypełnili świątynie, uczestnicząc w adoracjach Najświętszego Sakramentu, Mszach św., czuwaniach. Osoby, które nie mogły dotrzeć do kościołów i kaplic, modlitwy zanosiły w swoich domach.

W parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach w południe rozpoczęło się ciche czuwanie przed Najświętszym Sakramentem. Zwieńczeniem modlitw była Msza św. Przed Eucharystią wierni składali swoje intencje zapisane na kartkach, które podczas liturgii złożono na ołtarzu.

W Tumie w samo południe adorowano Najświętszy Sakrament.   W Tumie w samo południe adorowano Najświętszy Sakrament.
Archiwum parafii w Tumie

W czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem uczestniczyli także wierni z parafii w Tumie. Tego dnia monstrancję otoczono płonącymi świecami.

O godz. 12 Eucharystię sprawowano także w parafii św. Barbary w Głownie. Podczas Mszy św. przedstawiciele 12 róż różańcowych rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci, i nauczyciele modlący się za uczniów odnowili akt zawierzenia. Każda z zelatorek przyniosła Maryi w darze białą różę. Kwiaty były symbolem wdzięczności.

Gorące modlitwy, nie tylko w samo południe, ale przez cały dzień zanoszono w parafiach i zgromadzeniach, w których tego dnia obchodzono odpust. W Łęczycy świętowała wspólnota ojców bernardynów, która tego dnia obchodziła 75. rocznicę powrotu braci do łęczyckiego klasztoru, 40. rocznicę utworzenia parafii oraz 50. rocznicę utworzenia przy klasztorze wspólnoty Straży Grobu Pańskiego. Pamiątką obchodów były zamykane konfesjonały i chrzcielnica, które podczas wieczornej Eucharystii poświęcił bp Wojciech Osial.

Z kolei w Złakowie Kościelnym 133-lecie pobytu w parafii obchodziły bezhabitowe siostry służki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Tego dnia siostry podczas nieszporów zawierzały siebie i swoją wspólnotę Niepokalanej.

Sumie odpustowej w WSD przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.   Sumie odpustowej w WSD przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Uroczystości odpustowe przeżywała także wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Uroczystej Sumie przewodniczył bp Andrzej F. Dziuba. W Eucharystii uczestniczyli także kapłani, siostry zakonne oraz rodziny alumnów. Na początku homilii biskup podkreślił, że niepokalane poczęcie Najświętszej Maryi Panny to wielka tajemnica wiary, niepoznana przez ludzki rozum, ale objawiona przez samego Boga. - To ostatnia, jak dotąd, uroczyście przyjęta prawda o Maryi i Jej udziale w historii zbawienia - mówił biskup. Hierarcha podkreślił, że bycie świętymi i nieskalanymi było udziałem pierwszych rodziców. Po grzechu pierworodnym zapłacili straszną cenę - przestali być święci i nieskalani. Jednak Bóg nie zostawił człowieka ani przez moment bez swojej pamięci. W momencie chrztu byliśmy jak ludzie z raju, Bóg nas uzdrowił. Maryja jest wzorem powrotu do świętości - tłumaczył hierarcha.

Biskup Dziuba odmówił akt zawierzenia św. Józefowi.   Biskup Dziuba odmówił akt zawierzenia św. Józefowi.
Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Na zakończenie roku św. Józefa biskup Dziuba odmówił akt zawierzenia diecezji opiekunowi Maryi.

Na zakończenie Eucharystii ordynariusz odczytał akt zawierzenia diecezji św. Józefowi.

Warto podkreślić, że w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP wiele osób podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy