Nowy numer 15/2024 Archiwum

645-lecie Mszczonowa

We wtorek 22 marca rocznicę nadania praw miejskich obchodzi Mszczonów. Miasto jest jednym z najstarszych miast zachodniego Mazowsza, które pomimo swojego poważnego wieku prężnie się rozwija i może pochwalić się wieloma innowacyjnymi inwestycjami.

Na kilka dni przed symboliczną rocznicą w intencji mieszkańców miasta i gminy została odprawiona uroczysta Msza św. w parafii św. Jana Chrzciciela. Eucharystii przewodniczył ks. Tadeusz Przybylski, dziekan mszczonowski. W oprawę liturgii zaangażowali się przedstawiciele samorządu: Beata Sznajder, dyrektor Gminnego Centrum Informacji, Waldemar Suski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, a także Barbara Gryglewska, przewodnicząca Komisji Oświaty i Spraw Społecznych Rady Miejskiej.

W parafii pw. św. Jana Chrzciciela została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców.   W parafii pw. św. Jana Chrzciciela została odprawiona Msza św. w intencji mieszkańców.
Archiwum GCI

Po modlitwie w kościele farnym zgromadzeni udali się do Mszczonowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, która rozpoczęła rok świętowania lokalnego jubileuszu. Pierwszym jej akordem było wysłuchanie hejnału miasta, który skomponował śp. Jacek Zielonka, kapelmistrz Orkiestry Dętej OSP Mszczonów. Zgromadzeni uczcili również minutą ciszy pamięć osób zasłużonych dla ziemi mszczonowskiej.

Podniosłym punktem sesji było wręczenie przewodniczącemu Rady Miejskiej Łukaszowi Koperskiemu oraz burmistrzowi Józefowi Grzegorzowi Kurkowi insygniów z wizerunkiem nowego herbu miasta - baszty z trzema erkierami. Ceremonię ich symbolicznego przekazania poprowadził komendant Hufca ZHP Mszczonów hm. Przemysław Zawadzki, któremu towarzyszyła asysta składająca się z harcerzy.

Z okazji jubileuszu 645-lecia okolicznościowe przemówienia odczytali przedstawiciele władz samorządowych. - Spoglądając wstecz na karty historii dalszej i tej, która stała się naszym udziałem, nietrudno zauważyć, jak bardzo zmienił się świat, zmienili się ludzie. Jak bardzo zmienił się Mszczonów i jak bardzo zmieniliśmy się my sami, jego mieszkańcy - mówił J.G. Kurek, wieloletni burmistrz Mszczonowa. - Jedno jednak było, jest i - mam nadzieję - zawsze będzie niezmienne: przywiązanie do tradycji i korzeni. Przywiązanie do tego wszystkiego, co buduje naszą lokalną tożsamość i sprawia, że tu jest nasze miejsce na ziemi, więc nie szukamy już innego. Nie ma zresztą takiej potrzeby, bo mszczonowskie tradycje z sukcesem udaje się łączyć z nowoczesnością i innowacjami, których na naszym terenie nie brakuje - dodał.

Po przemówieniach nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Wymyśl hasło na urodziny Mszczonowa". Zwyciężyły słowa: "Tradycje przekute w rozwój". Nagrodę oraz pamiątkowy dyplom odebrała autorka Dagmara Bednarek, która całą swoją premię finansową przekazała na gminne konto, dedykowane wsparciu dla uchodźców z Ukrainy przebywających na terenie ziemi mszczonowskiej.

Zebrani w MOK obejrzeli także film przygotowany przez GCI. W części artystycznej na scenie zaprezentowali się Barbara Tritt (sopran) i Szymon Tritt (pianino) w utworach braci Maklakiewiczów, przedstawicieli mszczonowskiego rodu.


Źródło GCI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy