Nowy numer 15/2024 Archiwum

Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta

Taki ruch na ulicach Skierniewic panuje tylko raz w roku. A wszystko za sprawą największej miejskiej imprezy - Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw, która w tym roku odbywa się w drugi, a nie trzeci tydzień września i trwać będzie trzy, a nie dwa dni.

W piątek 9 września od koncertów DJ Kret, Kubańczyka, Smolastego i Kizo rozpoczęła się 45. jubileuszowa edycja Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

Wcześniej zwiastunem zbliżającego się wydarzenia były nie tylko przygotowane dekoracje, ale także studnio plenerowe i pojawiające się na niebie balony, które od czterech lat wpisują się w bogaty program imprezy.

Jubileuszowa odsłona skierniewickiego Święta

Podobnie jak w latach ubiegłych, do miasta przybyły delegacje z partnerskich miast z Châtelaillon-Plage (Francja), Gery (Niemcy), miasta Łubne (Ukraina), i miasta Levice (Słowacja). Goście zwiedzali jednostki kultury, oglądali wystawy i ostanie przygotowania do święta. Z okazji święta w Muzeum Historycznym Skierniewic otwarta została wystawa fotografii Franka Rüdigera „Wrażenia z Gery”, która stała się okazją do poznania przez mieszkańców zakamarków, budowli i uroków partnerskiego miasta.

Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Archiwum Muzeum Historyczne Skierniewic

Już w piątek nie brakowało osób, które jeszcze przed oficjalnym otwarciem podziwiały przygotowywane wystawy, stoiska, scenę. Jedną z pierwszych atrakcji były wystawy: pająków i skorpionów oraz modeli z klocków Lego, z tych ułożono m.in. słynne skierniewickie jabłuszko przygotowane w w Centrum Kultury i Sztuki.

Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

Pierwszy dzień bez wątpienia należał do ludzi młodych, fanów popu i rapu, którzy szczelnie wypełnili skierniewicki rynek. Artyści rozgrzali publiczność do czerwoności. Było energetycznie, młodzieżowo, głośnio i radośnie. Ręce w górze, okrzyki, świecące latarki w telefonach towarzyszyły wszystkim koncertom.

Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Magdalena Gorożankin /Foto Gość Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Magdalena Gorożankin /Foto Gość Jubileuszowa odsłona skierniewickiego święta   Magdalena Gorożankin /Foto Gość

Koncertów nie zabraknie także podczas kolejnych dni. Sobotnia scena muzyczna należeć będzie do Katarzyny Nosowskiej, Varius Manx i Kasi Stankiewicz. Pojawi się także brytyjsko-polska grupa Komodo oraz francusko-włoski zespół Shanguy. Ostatniego dnia skierniewickiego święta zagrają Viki Gabor, Natalia Szreder, LemON oraz Dżem. Nie mniej ciekawie będzie na drugiej scenie, zlokalizowanej w Parku Miejskim. Tam w sobotę zagrają Bad Boys Blue, Long& Junior oraz Daj To Głośniej. W niedzielę zaś na scenie pojawią się zespół MIG oraz Czadomen. Tego dnia publiczność rozśmieszać będzie Kabaret Skeczów Męczących.

W programie nie zabraknie ulubionego przez mieszkańców punktu, czyli barwnej parady, w której zaprezentuje się kilkadziesiąt grup – szkół, gmin, stowarzyszeń z miasta i okolic. Będą też wystawy, pokazy, degustacje, a także targi ogrodniczo-rolne, a na nich dni energii, targi roślinożercy, targi zdrowej żywności, wystawy kwiatów, owoców i warzyw, przygotowane m.in. przez Instytut Ogrodnictwa. Na przybyłych będą czekały również lunapark i wiele stoisk handlowych. Mieszkańcy poznają także zwyciężczynię Miss Polonia Skierniewic – Miasto Kobiet 2022.

Podczas Święta w sposób widowiskowy w sercu miasta serwowane będą także pyszne dania. Każdy będzie mógł skorzystać z szerokiej propozycji kulinarnej, jaką przygotują mistrzowie lokalnej kuchni oraz znani restauratorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy