• facebook
 • rss
 • Na pomoc zabytkowym grobom

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 03.10.2012 22:30

  W Łowiczu rozpoczęły się przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów.

  Choć od dnia Wszystkich Świętych dzieli nas prawie miesiąc, w Łowiczu trwają już przygotowania do kolejnej kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów na tamtejszych cmentarzach. W tym celu Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu, wzorem roku ubiegłego, poszukuje kwestarzy, którzy będą zbierali pieniądze do puszek 1 i 2 listopada. Osoby chcące włączyć się w akcję mogą zgłaszać się do siedziby PTTK, mieszczącej się w budynku Ratusza Miejskiego w godz. od 9 do 13 lub telefonicznie: (46) 837 32 69. Po godz. 16 zgłoszenia przyjmowane będą pod numerem 693 036 111. Zgłaszając chęć uczestnictwa, należy dostarczyć zdjęcie, które będzie wykorzystane w legitymacji kwestarskiej.

  Do tej pory, dzięki hojności łowiczan, udało się wyremontować kilka mogił, m.in.  grobowiec znajdujący się na cmentarzu Świętego Ducha „Emaus”, w którym pochowany został Maurycy Klimecki, radca miejski, referent szkolnictwa, gorliwy patriota i zasłużony dla Łowicza społecznik.

  Kolejne groby znajdują się na cmentarzu katedralnym. Spoczywają w nich Franciszek Mazowiecki, zmarły w 1907 roku, oraz doktor medycyny fakultetu paryskiego Stanisław Lisicki, zmarły w 1882 roku.

  Koszt renowacji grobu Maurycego Klimeckiego pokryty został w całości z pieniędzy zebranych podczas drugiej kwesty. Renowacja grobu  Franciszka Mazowieckiego ma zostać pokryta z tegorocznej zbiorki.

  Łowicka kwesta w 2011 r.   Łowicka kwesta w 2011 r. Jacek Rybus

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół