• facebook
 • rss
 • Zduny wyróżnione

  Marcin Kowalik

  dodane 14.10.2012 23:57

  W Zdunach, niedaleko Łowicza, z udziałem ministra rolnictwa 13 października odbyły się uroczystości jubileuszu 150-lecia kółek rolniczych i 145-lecia kół gospodyń wiejskich na ziemiach polskich.

  Obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym w Zdunach, którą celebrował bp Józef Zawitkowski. W homilii przypomniał bł. Honorata Koźmińskiego, patrona diecezji, którego wspomnienie przypadało na ten dzień, oraz ks. Piotra Wawrzyniaka i ks. Piotra Blizińskiego, prekursorów spółdzielczości na polskiej wsi.

  W Mszy uczestniczył Stanisław Kalemba, minister rolnictwa i rozwoju wsi. Powiedział: – Chłop to wielkie słowo, wielka polska historia. To chłopi w najtrudniejszych czasach, kiedy Polski nie było, zachowali wiarę, ziemię, religię i to dało podstawę do odzyskania niepodległości.

    "Blichowiacy" podczas Mszy św. w kościele w Zdunach
  Marcin Kowalik/GN
  Wielkie wrażenie na zebranych w zduńskiej świątyni zrobił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Blichowiacy" z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKU w Łowiczu, którzy dali pokaz swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Uczniowie łowickiej szkoły wraz z towarzyszącą kapelą zapewnili również oprawę muzyczną Eucharystii.
  Po Mszy św. zaproszeni goście, m.in. wicewojewoda łódzki Paweł Bejda, marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, poseł Cezary Olejniczak, starostowie i wójtowie, uczestniczyli w sali OSP w Strugienicach w okolicznościowym spotkaniu, podczas którego wręczono wyróżnionym osobom ordery "Zasłużony dla rolnictwa" oraz "Order Serca Matkom – Wsi".

  Gospodarzami imprezy byli Edward Gnat, przewodniczący Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Łowiczu, oraz Maria Pietrzak, przewodnicząca Rady Rejonowej Kół Gospodyń Wiejskich w Łowiczu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół