• facebook
 • rss
 • Towarzystwo już nie takie młode

  Marcin Kowalik

  dodane 24.11.2012 23:38

  Odsłonięcie pamiątkowej tablicy przed budynkiem poczty zainaugurowało obchody 20-lecia Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

  Główny budynek poczty przy ul. 3 maja pełnił kiedyś funkcję gmachu poczty konnej. Po bokach zachowały się nawet dwa symetryczne skrzydła dawnej wozowni i stajni. To tutaj zatrzymał się w drodze do Francji Fryderyk Chopin. W sobotę 24 listopada to miejsce wybrano na inaugurację uroczystości jubileuszu 20-lecia Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Przed budynkiem poczty w obecności mieszkańców i pocztu sztandarowego łowickiego Koła Przewodników PTTK odsłonięto tablicę informacyjną o historycznym charakterze tej budowli. Pomysłodawcą postawienia tablicy jest Marek Wojtylak założyciel ŁTPN. W drugiej części jubileuszowych uroczystości w ratuszu otrzymał z rąk burmistrza Krzysztofa Kalińskiego ministerialne odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. Zebrani wysłuchali także kilku prelekcji dotyczących historii Łowicza i stowarzyszeń działających na terenie miasta, które stanowiły inspirację do powstania ŁTPN.

  Jubileusz był także okazją do promocji najnowszego tomu "Roczników Łowickich". IX tom zawiera artykuły, przyczynki i materiały, biografie dotyczące Łowicza i regionu łowickiego. Znajdują się w nim również materiały z dwóch sesji popularno-naukowych: "Halinie Świderskiej-Konecznej w 50. rocznicę śmierci in memoriam" z 17 kwietnia 2011 r. w ŁOK oraz "Kamienie milowe"  z 10 września 2011 r. w muzeum w Łowiczu. Roczniki będzie można nabyć w Łowickim Ośrodku Kultury od poniedziałku 26 listopada w cenie 20 zł.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół