• facebook
 • rss
 • Pamięć, która trwa

  Marcin Kowalik

  dodane 11.02.2013 16:45

  W niedzielę 10 lutego pod pomnikiem powstańców styczniowych w Joachimowie-Mogiłach odbyły się uroczystości 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

  To kulminacja obchodów rocznicowych, których współorganizatorem był PTTK Oddział w Łowiczu oraz samorządy Łowicza i Bolimowa. Tego dnia odbył się równie Rajd Szlakiem Powstańców 1863 r. Niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza św. polowa celebrowana przez ks. Krzysztofa Chojnackiego, proboszcza parafii w Bolimowie. Po Eucharystii grupa rekonstruktorów zaprezentowała inscenizację historyczną branki do wojska oraz bitwy powstańców dowodzonych przez hrabiego Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi, jaka miała miejsce 7 lutego 1863 r. Pokaz historyczny zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatywa Ziemi Bolimowskiej. Nie zabrakło także innych atrakcji, m.in. pokazów pamiątek militarnych i przekłuwania kosy na sztorc. Swoją uwagę przykuwali "dziesiątacy" w żołnierskich mundurach z 1939 r., czyli członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10. Pułku Piechoty.

    Wystawa o powstaniu styczniowym w Gminnym Ośrodku Kultury w Bolimowie
  Marcin Kowalik/GN
  W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Bolimowa, Łowicza oraz starostwa skierniewickiego. Byli również potomkowie Józefa Michała Twarowskiego jednego z pomysłodawców budowy pomnika, który powstał w 1917 r. Na rosnącym obok pomnika drzewie odsłonięto nową tablicę nawiązującą do napisu "Gloria Victis", wyciętego na jednej z sosen na pamiątkę potyczki pod Bolimowem. Napis przetrwał ponoć do czasów I wojny światowej. To już trzecia tablica w tym miejscu. Poprzednie znajdują się teraz w Gminnym Ośrodku Kultury. Można je obejrzeć do końca lutego w ramach wystawy o powstaniu styczniowym stworzonej ze zbiorów Jerzego i Artura Murgrabiów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół