• facebook
 • rss
 • Łowiczanie pod kaszubską wieżą Eiffla

  Piotr Sumiński, Daniel Bogusz

  dodane 10.07.2013 23:45

  Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy" reprezentował region łowicki w Dniach Powiatu Kartuskiego i X Biesiadzie Kaszubskiej w Sierakowicach.

  Od 4 do 7 lipca ZPiT "Blichowiacy" wraz z choreografem zespołu Katarzyną Korzeniowską-Killo, kierownikiem kapeli Danielem Boguszem, Piotrem Sumińskim, który pełnił funkcję opiekuna i fotografa, oraz starostą powiatu łowickiego Krzysztofem Figatem, radnym powiatowym Jerzym Wolskim i pracownikami starostwa uczestniczył w Dniach Powiatu Kartuskiego i X Biesiadzie Kaszubskiej w Sierakowicach. Podczas pobytu w powiecie kaszubskim zespół zakwaterowano w Domu Dziecka w Kartuzach, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.

  "Blichowiacy" nie tylko dali kilka udanych występów, ale także zwiedzili wiele ciekawych miejsc, m.in. znany ośrodek wypoczynkowy w Łebie, gdzie gospodarze jako atrakcję przygotowali rejs statkiem po Jeziorze Łebsko, przejście szlakiem na wydmy oraz plażowanie nad brzegiem Bałtyku. Wielką atrakcją było zwiedzanie poniemieckiej tajnej bazy wojskowej, w której prowadzone były ściśle tajne prace badawcze nad wyrzutniami V2 z czasów II wojny światowej. Jako ciekawostkę należy dodać, że po 1945 r. w bazie tej prowadzone były badania, i to z bardzo pozytywnymi rezultatami, nad Polskim Projektem Kosmicznym (w projekcie tym Polacy bardzo dobrze konkurowali nawet z podobnym technologicznie programem prowadzonym w USA). Rosjanie, widząc sukcesy polskich naukowców, na początku lat 70. ubiegłego wieku zabronili dalszych badań i doświadczeń, a o technologii nakazali zapomnieć i... w dużej części ją przejęli. Polsce pozostawiono możliwość prowadzenia jedynie dalszych prac meteorologicznych.

  Podczas kilkudniowego pobytu w Kartuzach łowiczanie zwiedzili jeszcze Kaszubski Park Miniatur w Stryszej Budzie, gdzie znajdują się miniaturowe eksponaty wielkich budowli z rożnych państw i kontynentów, m.in.: Biały Dom, wieża Eiffla, Brama  Brandenburska, Big Ben, pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro i szereg innych. 

  Punktem kulminacyjnym było otwarcie Dni Powiatu Kartuskiego oraz udział ZPiT "Blichowiacy" w korowodzie ulicami Sierakowic, od Gminnego Ośrodka Kultury do amfiteatru Szerokowidze, gdzie zespół brał udział w X Biesiadzie Kaszubskiej. "Blichowiacy" w czasie koncertów zaprezentowali najbardziej charakterystyczne tańce, pieśni oraz regionalną muzykę ludową, wchodzące w skład „Suity Łowickiej”. Występy te zostały bardzo pozytywnie odebrane przez miejscową publiczność. Nadmieńmy, że "Blichowiacy" promowali przede wszystkim powiat łowicki, ale także ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu.

  Podczas występów grała kapela blichowska w składzie: Katarzyna Sut - skrzypce,  Hubert Sikorski - klarnet, Edward Bednarek - klarnet (znany nestor polskiej muzyki ludowej, zwłaszcza łowickiej), Dawid Frączak - bębenek  ludowy, Daniel Bogusz - akordeon.

  Po występach młodzi artyści mieli mogli sobie zrobić wspólne pamiątkowe fotografie, np. z zespołem ludowym z Ukrainy oraz  gwiazdami polskiej sceny kabaretowej - Kabaretem Młodszych Panów.

  Oprócz "Blichowiaków" na scenie występowały jeszcze zespoły m.in. z Zakopanego, Ukrainy oraz Kaszub. Udane koncerty przyczyniły się do zaproszenia "Blichowiaków" przez starostę powiatu zakopiańskiego na podobną kilkudniową imprezę do Bukowiny Tatrzańskiej. W najbliższym czasie łowicki zespół ma w planach dwie zagraniczne trasy koncertowe - na Łotwę i do Francji oraz wiele regionalnych i okolicznościowych występów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół