• facebook
 • rss
 • Psalmy przy świecach

  wb

  dodane 03.04.2015 13:49

  W Wielki Piątek rano w wielu kościołach diecezji gromadzili się wierni na Ciemnej Jutrzni.

  Ciemna Jutrznia to modlitwa brewiarzowa o specjalnej, dostosowanej do dni Triduum, treści. Udział w niej jest  wyrazem czuwania z Chrystusem przy ogołoconym ołtarzu, co jest symbolem opuszczenia Chrystusa przez uczniów.

  Nazwa „ciemna jutrznia” wiąże się ze starym średniowiecznym zwyczajem zapalania i gaszenia świec. Podczas jutrzni ustawia się świecznik z 15 świecami oraz zapala sześć świec na ołtarzu. W trakcie obrzędu świece zostają stopniowo wygaszone (jedna po każdym psalmie i kantyku). Nie zostaje wygaszona jedynie ostatnia najwyższa świeca, która pozostaje płonąca, tzw. świeca Chrystusowa.

  Zwyczaj gaszenia świec ma jak każda czynność i gest podejmowane podczas liturgii znaczenie symboliczne. Pozwala lepiej wejść w przeżywanie tajemnicy Wielkiego Piątku oraz w ciszę Wielkiej Soboty. Gaszenie kolejnych świec w połączeniu z psalmami ma uświadamiać wiernym dramat człowieka odrzucającego Boga.

  W parafii św. Jakuba Ap. w Skierniewicach w Ciemnej Jutrzni uczestniczyli wszyscy kapłani i rzesza wiernych. Wiele osób ku radości duszpasterzy miała swoje brewiarze, którymi na zakończenie modlitwy kilka razy uderzono w ławki, na znak chaosu, jaki zapanował wśród apostołów po wydaniu i uwięzienia Jezusa.

    W parafii św. Jakuba w Skierniewiach Ciemną Jutrznię z wiernymi odmawiali wszyscy pracujący w parafii kapłani
  Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

    W modlitwie uczestniczyło wiele osób
  Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół