• facebook
 • rss
 • Zdominowali finał

  mk, ew

  dodane 18.04.2015 12:46

  Uczniowie szkoły na łowickim Blichu najlepsi wśród uczestników zawodów okręgowych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych.

  W piątek 17 kwietnia w 9 okręgach w Polsce odbyły się eliminacje, które miały wyłonić najlepszych uczniów szkół technicznych, zainteresowanych studiami na kierunkach rolniczych.

  Organizatorami finału w okręgu warszawskim XXXIX edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych byli Komitet Główny OWiUR i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  W zawodach wzięło udział 12 uczniów ZSP nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu. Szkołę na łowickim Blichu reprezentowali: Piotr Pietraszewski, Kacper Wilk, Mateusz Materek i Jakub Bogusz - uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa, Justyna Malejka z Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz Martyna Jaros, Sandra Miłowska, Magdalena Dratwa, Magdalena Koza, Sebastian Rosiak, Aleksandra Starzec i Barłomiej Szwarocki z Technikum Agrobiznesu.

  W okręgu warszawskim do eliminacji szkolnych przystąpiło 2343, a do eliminacji okręgowych 159 uczniów, którzy przyjechali z wielu dobrych techników z województw mazowieckiego i łódzkiego. Młodzież rozwiązywała testy i zadania praktyczne w następujących blokach tematycznych: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, mechanizacja rolnictwa, ogrodnictwo, żywienie człowieka i gospodarstwo domowe, agrobiznes, leśnictwo, architektura krajobrazu.

  - Uczniowie, którzy są tutaj z nami, to osoby przedsiębiorcze, zainteresowane rolnictwem, które są w stanie zmienić na lepsze rzeczywistość - mówił na powitanie prof. dr hab. Marek Szyndel, prorektor SGGW ds. współpracy międzynarodowej.

  Po ogłoszeniu wyników okazało się, że uczniowie łowickiej szkoły zdominowali finał okręgowy. - To jest zdecydowanie wyjątkowe pierwsze miejsce! - mówił prof. dr hab. Andrzej Radecki, przewodniczący Komitetu Głównego OWiUR, gratulując uczniom i ich opiekunom z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Z żadnej innej szkoły nie było tylu wyróżnionych.

  Najlepszy wynik spośród wszystkich uczestników zdobyła Justyna Malejka - 111 punktów na 120 możliwych w bloku "Żywienie człowieka i gospodarstwa domowego", którą do olimpiady przygotowała Iwona Bogusiewicz-Kuś. Bardzo dobrze zaprezentowali się Kacper Wilk - I miejsce i Piotr Pietraszewski – III miejsce w bloku "Mechanizacja rolnictwa", których opiekunem był Mariusz Szewczyk.

  Laureatami w bloku "Produkcja roślinna" zostali Magdalena Koza - II miejsce i Bartłomiej Szwarocki - III miejsce, których przygotowała Anna Kowalska. Pod opieką  Małgorzaty Kosiorek uczył się natomiast Mateusz Materek, który był najlepszy w bloku "Produkcja zwierzęca".

  Ogólnopolski finał olimpiady odbędzie się pod koniec maja na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, do którego zakwalifikowali się zwycięzcy etapu okręgowego. Finaliści stopnia centralnego OWiUR uzyskali wolny wstęp na studia dzienne w wybranej państwowej uczelni. Nie muszą też zdawać części pisemnej egzaminu zawodowego na zakończenie nauki w technikum.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół