• facebook
 • rss
 • Pszczoły leczą i żywią

  mk

  dodane 19.04.2015 17:50

  Po 77 latach od powstania Regionalne Koło Pszczelarzy w Łowiczu doczekało się swojego sztandaru.

  Poświęcenie odbyło się w niedzielę 19 kwietnia podczas Mszy św. o 12.00 w bazylice katedralnej w Łowiczu. W Eucharystii uczestniczyli pszczelarze z różnych rejonów Polski. Tego samego dnia odbywały się bowiem III Targi Pszczelarskie "Wiosna w Pasiece", zorganizowane przez łowickie koło.

  Mszy św. przewodniczył ks. Wiesław Skonieczny, proboszcz parafii katedralnej. Na Eucharystię uczestnicy targów przybyli w pochodzie. 11 pocztów sztandarowych przyprowadziła orkiestra dęta. W Mszy św. w intencji pszczelarzy uczestniczyli m.in. prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeusz Sabat, członek Zarządu Województwa Łódzkiego Paweł Bejda, senator RP Przemysław Błaszczyk, poseł Na Sejm RP Marek Matuszewski, burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, przewodniczący Rady Miasta Łowicza Michał Trzoska i przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Krzysztof Górski.

  Chrzestnymi sztandaru zostali burmistrz Łowicza oraz Agnieszka Krajewska, szefowa drukarni "Łowiczanka", która wsparła powstanie chorągwi. Wykonała ją twórczyni ludowa Anna Staniszewska. Po jednej stronie wyhaftowała herby Łowicza i powiatu łowickiego, nazwę koła oraz daty 1938-2015. Na drugiej stronie proporca znalazły się postać św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, i dewiza: "Pszczoły leczą i żywią".

  Regionalne Koło Pszczelarzy w Łowiczu zrzesza obecnie 64 członków. - Nasza obecność w świątyni jest osobistą potrzebą przeżywania ważnych wydarzeń przed Bogiem i z Jego błogosławieństwem - powiedział pod koniec Mszy św. Marek Boroski, prezes łowickiego koła.

  Po Eucharystii pszczelarze i goście uroczystości udali się do restauracji "Polonia w Zaciszu", gdzie odbyły się dalsze obchody pszczelarskiego święta. Po drodze złożono kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II na Starym Rynku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół