• facebook
 • rss
 • Wymagania Maryi

  Marcin Kowalik

  dodane 14.05.2015 05:53

  W sanktuarium Matki Bożej Głogowieckiej rozpoczęto przygotowania do obchodów 40. rocznicy koronacji cudownego obrazu.

  W środę 13 maja do Pani Głogowieckiej na nabożeństwo fatimskie przybyli również wierni z pobliskiego Kutna.

  - Prosząc Matkę Bożą o potrzebne łaski, mamy też za co jej dziękować. Poza tym nie możemy tylko my wymagać od Maryi, bo Maryja też od nas wymaga. Prosi, abyśmy odmawiali Różaniec, przepraszali za nasze grzechy i nawracali się. Pierwszym w tym roku nabożeństwem fatimskim chcemy szczególnie oddać cześć Maryi w Jej cudownym wizerunku, który mamy w naszym kościele - mówił ks. Piotr Kalisiak, kustosz sanktuarium.

  Podczas nabożeństwa śpiewał Chór Nauczycielski Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. Krupińskiego w Kutnie „Cantores Kutnoviensis”. Chórzyści zaśpiewali: „Gaude Mater Polonia”, „Pełna świętości” w opracowaniu M. Dellaphina, „Gloria” A. Vivaldiego, „Modlitwa w kościółku” i „Matko Najświętsza” S. Moniuszki, „Laudate Dominum” W.A. Mozarta, „Ave Maria” A. Jasińskiego, „Canticorum iubilo” G.F. Haendla, „Gabriel’s Oboe” E. Morricone z filmu „Misja” oraz - na zasłonięcie obrazu - „Zdrowaś bądź, Maryja” H.M. Góreckiego. Pieśni „Panis Angelicus” C. Francka i „Stabat Mater” G.B. Pergolesiego wykonały solistki - uczennice wydziału wokalnego szkoły.

  Jak poinformowała Małgorzata Musiałowska, dyrektor placówki, a zarazem organistka w sanktuarium, ten repertuar zostanie zarejestrowany i wydany na płycie CD. Nagranie planowane jest na 23 maja i odbędzie się także w murach głogowieckiego kościoła. Płyta powinna być dostępna na 13 września, kiedy odbędą się uroczystości rocznicowe koronacji obrazu. Wiadomo już, że Mszy św. przewodniczył będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

  Obraz Matki Bożej w Głogowcu to pierwsza kopia wizerunku Maryi z Jasnej Góry wykonana na zlecenie Władysława Jagiełły po najeździe husytów na pauliński klasztor i sprofanowaniu cudownego obrazu. Ten w Głogowcu też słynie z wielu łask. Otaczany był wielką czcią w domu Jagiellonów. Drogą powiązań rodzinnych wizerunek dotarł aż do Rosji. W drugiej połowie XVII w. jeden z Głogowskich, posłując do cara, otrzymał obraz w prezencie i umieścił go w głównym ołtarzu świątyni w Głogowcu.

  14 września 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński nałożył na obraz korony papieskie - dar papieża Pawła VI. W koronacji uczestniczyli metropolita poznański abp Antoni Baraniak i biskup płocki Bogdan Sikorski.

  Cantores Kutnoviensis - "Zdrowaś bądź Maryja" H.M. Góreckiego
  Gość Łowicki

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół