• facebook
 • rss
 • Dwa serca na Widoku

  Marcin Kowalik

  dodane 13.06.2015 11:32

  Odpust w kolegiacie skierniewickiej. Bp Dziuba instalował nowego kanonika.

  W pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała w parafii na skierniewickim Widoku przypada odpust. Tego dnia obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a pod takim wezwaniem ta parafia został erygowana 30 lat temu.

  W tym roku odpust miał wyjątkowy charakter. Nie tylko ze względu na jubileusz parafii. Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, który przewodniczył uroczystościom odpustowym, wprowadził do Kolegiackiej Kapituły Skierniewickiej nowego kanonika honorowego. Został nim ks. dr Adam Domański, proboszcz parafii MB Nieustającej Pomocy w Łowiczu i wykładowca w łowickim Wyższym Seminarium Duchownym. Jednocześnie bp Dziuba z rzędu kanoników honorowych do kanoników rzeczywistych przeniósł ks. dr. Dariusza Kuźmińskiego, proboszcza w parafii Narodzenia NMP w Młodzieszynie.

  Homilię wygłosił nowy kanonik. - Dzisiaj szczególne święto, odpust w waszej parafii. Może to szczególny moment, kiedy Pan Bóg chce działać. Wy, jako wspólnota, parafialna możecie wypraszać potrzebne łaski - mówił do wiernych ks. A. Domański. Odniósł się również do otrzymanego wyróżnienia. - Traktuję to - chyba jak wszyscy kanonicy - jako zachętę, aby pracować lepiej i gorliwiej w Kościele łowickim, mimo naszych słabości, niedomagań i ograniczeń.

  - Naszymi sercami rozradowaliśmy serce Jezusa. A w sobotę naszymi sercami rozradujmy serce Maryi, bo wspominamy prawdę o Niepokalanym Sercu Maryi, która tutaj, na Widoku, jest głoszona - mówił na zakończenie Mszy św. ordynariusz łowicki. Rok temu bp Dziuba na tym największym skierniewickim osiedlu erygował nową parafię pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.

  Piątkowa uroczystość zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa i procesją eucharystyczną wokół kościoła.

  O swoim proboszczu pamiętali łowiccy parafianie. Złożyli ks. Adamowi Domańskiemu życzenia. Zaśpiewali mu również "Sto lat" i inne okolicznościowe pieśni, które intonował ks. Andrzej Lisiak, rezydent w parafii MB Nieustającej Pomocy w Łowiczu. Razem z nim do Skierniewic przyjechało kilkadziesiąt osób.

  Parafialną świątynię do rangi kolegiaty wyniósł w 2003 r. ówczesny biskup łowicki Alojzy Orszulik. Ustanowił też wtedy kapitułę (trzecią w diecezji), która teraz liczy 12 członków.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół