• facebook
 • rss
 • Mauzoleum prymasów

  nap

  dodane 16.06.2015 21:20

  Już niebawem na przybywających do Łowicza będzie czekała nowa atrakcja - możliwość zwiedzania krypt katedralnych.

  Krakowska spółka AC Konserwacja rozpoczęła w katedrze łowickiej prace, dzięki którym zostaną udostępnione do zwiedzania krypty w podziemiach katedry.

  Pierwszy etap robót obejmuje zabezpieczenie odrestaurowanych elementów świątyni. Prace rozpoczęły się w nawie północnej bazyliki, gdzie rozebrano już dwa boczne ołtarze: św. Wojciecha, który poddany zostanie renowacji, i św. Franciszka. W najbliższym czasie nawa zostanie wyłączona z użytku, co wiąże się z przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy św. Wiktorii w nawie prawej. Tam też zostanie umieszczone nowe tabernakulum, które po zakończonym remoncie zostanie przeniesione do kaplicy cmentarnej.

  Na zadanie „Krypty Prymasów (XVI w.): prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane - I etap” diecezja łowicka uzyskała dofinansowanie w wysokości 500 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dziś trudno jeszcze stwierdzić, jaki będzie koszt całej inwestycji. Niewykluczone, że pochłonie kilka milionów. Pierwszy etap prac, podczas którego odkryte zostaną krypty w lewej nawie, ma się zakończyć jeszcze w tym roku. Na całkowite udostępnienie podziemnej trasy prawdopodobnie będzie trzeba poczekać kilka lat.

  Warto dodać, że bazylika katedralna Łowiczu, nazywana „Wawelem Mazowsza”, pełni rolę mauzoleum prymasów Polski. W kryptach pod świątynią pochowano doczesne szczątki 12 z nich.

    Prace rozpoczęły się w nawie północnej
  Agnieszka Napiorkowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół