• facebook
 • rss
 • W sukni Maryi

  mst

  dodane 16.07.2015 12:29

  Noc czuwania przed uroczystością Matki Bożej Szkaplerznej.

  Wczoraj w parafii pw. św. Macieja Apostoła i św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy w Bednarach rozpoczęło się modlitewne przygotowanie przed wspomnieniem NMP z Góry Karmel, które obchodzimy dziś, i parafialnym odpustem, który przypada w niedzielę.

  Matka Boża Szkaplerzna jest tu szczególnie czczona. W 2005 r. reaktywowano Bractwo Szkaplerzne. Wieczorne czuwanie rozpoczął Janusz Kuśmirek, przewodniczący bractwa. Przeczytał rozważania o Maryi i szkaplerzu.

  - Szkaplerz to duchowe bractwo z Maryją. Ludzie, którzy go noszą, często traktują go w sposób magiczny, jako zabezpieczenie przed złem. Jest on jednak czymś więcej. Szkaplerz posiada duchowe znaczenie odzienia. Suknia była symbolem przyjaźni Dawida z Jonatanem. Anna uszyła tunikę dla Samuela, Matka Boża - dla Jezusa  W Karmelu suknia ma symboliczne znaczenie. Szkaplerz jest znakiem szczególnej adopcji. Ci, którzy noszą szkaplerz, oddają się w opiekę Maryi. Oddajemy Jej cześć, pełniąc wolę Jej Syna - usłyszeli uczestnicy czuwania.

  Wspólnie odmawiano kolejne tajemnice Różańca, Litanię do Matki Bożej Szkaplerznej oraz śpiewano pieśni. Modlitwę prowadziły parafialne koła różańcowe. Czuwanie zakończyła Msza św. o północy.

  Dziś, jutro i w sobotę o 18.00 zostaną odprawione Msze św. z konferencjami o Matce Bożej Szkaplerznej. Natomiast w niedzielę 19 lipca, podczas uroczystej Sumy odpustowej o 11.00, będzie można przyjąć szkaplerz św. 

  16 lipca 1251 roku Matka Boża objawiła się św. Szymonowi Stockowi, wręczając mu szkaplerz, gdy trwał na modlitwie. Było to w Anglii, ale z tej racji, że siedziba pierwszego zakonu karmelitańskiego znajdowała się w pobliżu Góry Karmel (obecnie płn. Izrael), Maryję wręczającą szkaplerz nazwano Matką Bożą z Góry Karmel. Karmelici świętowali ten dzień od XIV wieku, a Kościół powszechny - od XVIII wieku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół