• facebook
 • rss
 • Rozrasta się Aleja Gwiozd

  mst

  dodane 14.09.2015 21:40

  W Łowiczu nagrodzono twórców ludowych. Mają swoją tablicę w chodniku.

  Tłum łowiczan i zaproszonych gości przybył w niedzielne popołudnie 13 września na Stary Rynek w Łowiczu, by uczestniczyć w uroczystym odsłonięciu czterech nowych "Gwiozd Łowickich".

  - Mamy około 100 km chodników w mieście. Wystarczy na nich miejsca dla kolejnych twórców nawet na 500 lat - żartował podczas uroczystości burmistrz Krzysztof Jan Kaliński. "Gwiozda Łowicko" to nagroda ustanowiona przez Urząd Miejski w Łowiczu w 2011 roku. Swoją nazwę wzięła od jednego z typów wycinanki łowickiej. Przyznawana jest w dwóch kategoriach. W tym roku w kategorii "twórczość ludowa" pamiątkowe tablice odsłoniły wycinankarki Apolonia Nowak z Kadzidła (region kurpiowski), która jest także śpiewaczką, oraz Maria Stachnal, łowiczanka.

  W dziedzinie "upowszechnianie i ochrona dóbr kultury ludowej" Gwiozdy przyznano Stanisławowi Madanowskiemu, śpiewakowi ludowemu, twórcy Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Boczki Chełmońskie" oraz kierownikowi Śpiewaczego Ludowego Zespołu "Ksinzoki". Pośmiertnie Gwiozdę przyznano Marianowi Moskwie, animatorowi księżackiej muzyki ludowej. W jego imieniu wycinankę odsłonili żona oraz wnuk.

  Zdaniem Marzeny Kozaneckiej-Zwierz, dyrektor łowickiego muzeum i przewodniczącej kapituły przyznającej nagrodę "Gwiozda Łowicko", to wyróżnienie nie tylko przeznaczone dla łowiczan, ale nagroda o charakterze ogólnopolskim. - Przyznajemy ją wszystkim tym, którzy swoją pracą podtrzymują tradycję i przyczyniają się do rozpowszechniania kultury ludowej - mówiła.

  Druga część uroczystości odbywała się w łowickim muzeum, gdzie wystąpili "Boczki Chełmońskie", "Ksinzoki" oraz Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy". Każdy mógł także skosztować okolicznościowego tortu, obejrzeć wystawę wycinanek M. Stachnal i A. Nowak oraz kupić karty i znaczki pocztowe z motywami wycinanek wszystkich dotychczas nagrodzonych twórców ludowych, których Gwiozdy znajdują się w jedynej w Polsce - pewnie i na świecie - Alei Gwiozd. Znaczki można również kupić w Urzędzie Pocztowym przy ul. 3. Maja w Łowiczu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół