• facebook
 • rss
 • Pomyśl… nim zapłacisz

  wb

  dodane 12.10.2015 18:50

  Strażacy apelują, by ochłodzenie nie uśpiło czujności. Ogień można zaprószyć i na cmentarzu.

  Kilka dni temu Nadleśnictwo w Skierniewicach wycofało całkowity zakaz wchodzenia do lasów mu podlegających. Znaczne ochłodzenie, większa wilgotność nie złagodziły jednak całkowicie skutków suszy. Letnie bardzo wysokie temperatury i brak opadów zrobiły swoje. Wystarczy mała iskra by mogło dojść do pożaru.

  Tak było choćby w ostatnią niedzielę na terenach przylegających do cmentarza św. Józefa w Skierniewicach. Najprawdopodobniej nieuwaga odwiedzających cmentarz, doprowadziła do zaprószenia ognia. W jednej chwili w ogniu stanęły trawy i śmieci znajdujące się za parkanem cmentarza. Wyrzucone znicze i pozostająca w nich stearyna podniecały ogień.Strażacy, którzy w tym roku mają pełne ręce roboty apelują o ostrożność i przypominają o zakazie palenia suchych liści i gałęzi, spalaniu śmieci i wypalaniu traw. Chwila nieuwagi może nas wiele kosztować. 

    Dzięki szybkiej interwencji strażaków ogień za parkanem cmentarza szybko został ugaszony
  Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość
  Palenie śmieci, wypalanie zeschłych traw grozi mandatem. Przepisy mówią wyraźnie, że nie wolno palić gałęzi, pędów, liści. Działkowcy i właściciele domków jednorodzinnych przepis ten ignorują. A to błąd. Bo kiedy dym z naszego ogniska będzie przeszkadzał sąsiadowi, ten może wezwać straż miejską. Ta wystawi nam mandat a w przypadku osób, które nie zastosują się do poleceń strażników, może nawet zostać sporządzony wniosek o ukaranie przez sąd.

  Ze względu na niskie temperatury strażacy apelują o ostrożność także do osób używających w swoich domach, mieszkaniach gazowych kuchenek, podgrzewaczy wody i pieców. Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, łatwo mieszającym się z powietrzem. Objawami zatrucia czadem są: ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie, a następnie wymioty i utrata przytomności.

  Pierwsza pomoc polega na natychmiastowym otwarciu okien i drzwi balkonowych celem wpuszczenia dużej ilości świeżego powietrza. Osobę z objawami zatrucia należy ułożyć w strumieniu świeżego powietrza i dobrze okryć, aby się nie wychłodziła. Następstwem ostrego zatrucia czadem może być: nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa, zawał, a nawet natychmiastowa śmierć.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół