• facebook
 • rss
 • Opowieść z pierwszej ręki

  mak

  dodane 02.12.2015 18:35

  Finał dekanalnego konkursu recytatorskiego "W kręgu poezji ks. Jana Twardowskiego".

  Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Głownie. Finał odbył się 2 grudnia. Wzięło w nim udział 48 uczniów z 12 szkół. Organizatorom przyświecały idee uczczenia 100. rocznicy urodzin ks. Twardowskiego, upowszechnienia jego twórczości oraz kultury żywego słowa wśród dzieci i młodzieży.

  Każdy z uczestników zaprezentował w finale jeden wiersz. Ich występ oceniało jury w składzie: Waldemar Smaszcz, historyk literatury, wieloletni przyjaciel i współpracownik ks. Twardowskiego, Ewa Fijołek, kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głownie, oraz Marcin Kowalik, dziennikarz łowickiego oddziału "Gościa Niedzielnego".

  Patronat nad wydarzeniem sprawował ks. Stanisław Banach, dziekan głowieński. Wszyscy uczestnicy dostali w nagrody książki, m.in. "Serce nie do pary. O księdzu Janie Twardowskim i jego wierszach" autorstwa Waldemara Smaszcza.

  Pomysłodawcą konkursu był Jan Balcerski, nauczyciel religii w SP nr 2 w Głownie. - Wiersze ks. Jana znam od dziecka i zachwycałem się nimi wielokrotnie. Podczas spotkania na plebanii u ks. Banacha przysłuchiwałem się rozmowie o życiu ks. Twardowskiego między panem Waldemarem a księdzem dziekanem. Byłem pod wielkim wrażeniem opowieści z pierwszej ręki - mówi J. Balcerski.

  Zmarły przed prawie 11 laty ksiądz-poeta głosił kazanie podczas prymicji ks. Banacha. W przerwie konkursowych zmagań W. Smaszcz podzielił się częścią wspomnień z dziećmi i młodzieżą, cytując z pamięci fragmenty wierszy ks. Twardowskiego.

  W kategorii klas I-III szkoły podstawowej I miejsce przyznano Miłoszowi Wietesce z Zespołu Szkół Publicznych w Mąkolicach, II miejsce zajęli ex aequo Katarzyna Malka z Zespołu Szkół Samorządowych w Dmosinie i Oliwier Gładys z SP nr 1 w Głownie, III miejsce - również ex aequo - Zofia Pietrzak z SP nr 3 w Głownie i Julia Michalak z SP w Domaniewicach. Wyróżniono Małgorzatę Szadkowską z Zespołu Szkół w Popowie Głowieńskim.

  W kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej I miejsce zajęła Anna Białek (SP Domaniewice), II - Kinga Osiecka (ZSP w Mąkolicach), III - Julia Szczerba (ZSS w Dmosinie) i Wojciech Olczak (Zespół Szkół w Głownie), wyróżnienie - Iga Nalberczyńska (SP nr 1 w Głownie).

  W kategorii gimnazjum I miejsce zajęła Martyna Doardo (ZS w Popowie Głowieńskim), II miejsce - Magdalena Karwacka (Gimnazjum w Domaniewicach), III miejsce - Małgorzata Rosińska (ZSS w Dmosinie) i Miłosz Gorący (Zespół Szkół w Lubiankowie).

  W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce przyznano Martynie Adamczyk (Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Głownie), II - Arturowi Wrzeszczyńskiemu (ZS w Głownie), a III - Paulinie Krawczyk (KLO w Głownie).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół