• facebook
 • rss
 • Odszedł Boży kapłan

  mak

  dodane 07.03.2016 23:35

  Uroczystości pogrzebowe o. Petroniousza Powęzki OFM, wieloletniego kapelana bernardynek Łowiczu.

  Zmarł 4 marca. Miał 82 lata. Od 1984 roku pełnił posługę kapelana w łowickim klasztorze sióstr bernardynek. Był również rektorem tamtejszego kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Elżbiety.

  W poniedziałek 7 marca w tej świątyni sprawowana była Msza św. żałobna za śp. o. Petroniusza.

  Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial, a koncelebrowali biskupi seniorzy - Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Do koncelebry przyłączyli się kapłani łowiccy oraz ojcowie bernardyni przybyli z klasztorów, w których przebywał o. Petroniusz.

  W homilii o. Tytus Fułat OFM, asystent Federacji Sióstr Bernardynek w Polsce, przypomniał najważniejsze momenty z życia zmarłego. O. Powęzka pochodził z Rokitowa, niewielkiej wsi w powiecie biłgorajskim na Lubelszczyźnie. Święcenia przyjął 3 maja 1959 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, z rąk ówczesnego biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły.

  Swoją posługę rozpoczął w Przeworsku w diecezji przemyskiej, później był m.in. katechetą w Piotrkowie Trybunalskim czy przełożonym klasztoru ojców bernardynów w Alwerni.

  W Łowiczu był ojcem duchownym dekanatu katedra. Przez 12 lat pełnił obowiązki kapelana łowickiego Zakładu Karnego. Od 2009 roku odprawiał w kościele ss. bernardynek Msze św. w rycie trydenckim w każdą trzecią niedzielę miesiąca.

  - Jedna z osób, dowiedziawszy się o śmierci o. Petroniusza, powiedziała w ten sposób: "Odszedł Boży kapłan". Myślę, że w tym stwierdzeniu jest dużo prawdy. Mogę potwierdzić, że o. Petroniusz to człowiek Boży. Cichy, skromny, sumiennie wypełniający swoje obowiązki - powiedział pod koniec Mszy św. bp Osial.

  Ciało zmarłego bernardyna zostało przewiezione do Radecznicy w woj. lubelskim, gdzie zostanie pochowany we wtorek 8 marca. W tamtejszym sanktuarium św. Antoniego sprawowane będą Msza i ceremonie pogrzebowe.

  Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba sprawował Mszę św. w intencji zmarłego w niedzielę.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół