• facebook
 • rss
 • Biegiem od dębu do dębu

  mk

  dodane 11.04.2016 23:40

  - Chcieliśmy pokazać, że można świętować ważne rocznice w inny sposób - mówi Ewa Zabrzewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bobrownikach

  Placówka zrealizowała II edycję ogólnoszkolnego projektu edukacyjnego "Katyń - Pamiętamy". W jego ramach odbyły się 11 kwietnia II Szkolny Bieg Katyński i I Szkolny Rowerowy Rajd Katyński.

  Część sportowo-rekreacyjną poprzedził patriotyczny montaż słowno-muzyczny. Występ uczniów oklaskiwali m.in. senator Przemysław Błaszczyk i poseł na Sejm Piotr Polak. Parlamentarzyści PiS wydatnie wsparli ideę nowej formy upamiętniania wydarzeń historycznych.

  Widzowie oklaskiwali uczniów, którzy deklamowali wiersze, zatańczyli poloneza i kujawiaka oraz wystawili scenki o powstaniu państwa polskiego i hymnu. Dzieci i młodzież wciągnęli zgromadzonych w sali gimnastycznej  do śpiewania patriotycznych piosenek, jak "Przybyli ułani pod okienko", czy "My, Pierwsza Brygada", a zaczęli od odśpiewania wszystkich zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" i "Roty".

  Występ był okazją do przypomnienia sylwetki Leokadii Ostrowskiej, pierwszego kierownika szkoły a obecnie jej patrona, która w pamięci mieszkańców zapadła nie tylko jako dobry nauczyciel i organizator, ale i osoba przesiąknięta duchem patriotyzmu.

  Głównym elementem wydarzenia był bieg i odsłonięcie tablicy upamiętniającej posadzenie "Dębu Niepodległości" przez. L. Ostrowską. Tablicę poświęcił ks. Piotr Sapiński, proboszcz parafii MB Jasnogórskiej w Bobrownikach, a odsłonił Andrzej Werle, wójt Gminy Nieborów.

  Okazałe drzewo rośnie przy dawnym budynku placówki od 1928 roku. Zostało posadzone w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W budynku mieści się teraz filia Gminnego Ośrodka Kultury. Tam odbył się start biegu.

  Metę usytuowano przy "Dębie Pamięci", który 4 lata temu posadzono przy nowej szkole podczas realizacji pierwszej edycji projektu noszącej nazwę "Katyń - ocalić od zapomnienia". Uhonorowano w ten sposób por. Mariana Szulborskiego  urodzonego w Pszczonowie w dawnym powiecie łowickim, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Katyniu w 1940 roku.

  W głównym biegu wzięli uczniowie starszych klas. Biegli też nauczyciele i rodzice. Młodsi rywalizowali wcześniej na krótszym dystansie wokół boiska szkolnego. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale. Czekał na nich ciepły posiłek - wyśmienita grochówka ugotowana przez rodziców.

  Przy "Dębie Pamięci" oraz obelisku poświęconym poległym i zamordowanym przez hitlerowców mieszkańcom Bobrownik i okolic w czasie II wojny światowej  złożono kwiaty i zapalono znicze. Odmówiono również modlitwę w ich intencji i ofiar katastrofy smoleńskiej.

  W organizację wydarzenia włączyli się członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty  w Łowiczu, OSP i KGW w Bobrownikach, policjanci KPP w Łowiczu, którzy zabezpieczali trasę biegu, bobrownickich filii GOK i Biblioteki Gminnej w Nieborowie oraz sąsiednia Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bednarach.

  Na zakończenie dla chętnych odbył się I Szkolny Rajd Rowerowy, którego trasa wiodła od  "Dębu Pamięci" w Bobrownikach do "Dębu Pamięci" rosnącego przy szkole w Bednarach.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół