• facebook
 • rss
 • Zjazd Wojciechów na jubileusz

  mk

  dodane 13.04.2016 23:48

  Już niebawem w Tumie odbędzie się wydarzenie religijno-kulturalne.

  Będzie to dziękczynienie za 1050. rocznicę chrztu Polski i powstanie kościoła w Tumie. Obecna archikolegiata pw. NMP i św. Aleksego została konsekrowana 855 lat temu.

  Proboszcz ks. Piotr Nowak i tumscy parafianie zapraszają 1 maja na spotkanie o nazwie "Tum jest". Głównym punktem będzie Msza św. pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby, którą odprawi pośrodku średniowiecznej wioski zbudowanej w pobliżu świątyni specjalnie na to wydarzenie. Zajmie się tym grupa rekonstrukcyjna Drużyna Słowian i Wikingów "Sława" z Tomaszowa Mazowieckiego.

  Odbędzie się jarmark. - Każda z miejscowości wchodzących w skład parafii przygotuje swoje stoisko - mówi Aneta Jeziorska, jedna z koordynatorów wydarzenia. Przewidziano różne atrakcje. Wystąpi zespół Siewcy Lednicy. Organizatorzy chcieliby, żeby tego dnia wszystkie drogi prowadziły do zabytkowej archikolegiaty. Dlatego zachęcają rowerzystów, motocyklistów i biegaczy do podjęcia trudu i przybycia do Tumu w grupach.

  Tego dnia do świątyni zostaną wprowadzone relikwie św. Wojciecha, stąd pomysł na Zjazd Wojciechów - mężczyzn, którzy na chrzcie otrzymali takie imię. Według niektórych historyków, to św. Wojciech stał za tym, że w Tumie wybudowano pierwsze w Polsce opactwo benedyktynów. W XII wieku w miejscu opactwa powstała obecna świątynia.

  Program spotkania

  10.00 - otwarta recepcja przyjeżdżających grup
  11.30 - zawiązanie wspólnoty
  11.40 - konferencja pt. „Wojciech - święty człowiek, mocny wiarą!” - głosi biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial
  12.00 - wprowadzenie relikwii św. Wojciecha
  12.30 - uroczysta dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja F. Dziuby, po homilii odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych
  14.15 - poczęstunek
  15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego - prowadzą Siewcy Lednicy
  15.15 - zawierzenie mężczyzn i każdego z obecnych św. Wojciechowi, słowo wygłosi o. Rafał Dudek OSB, benedyktyn ze Starego Krakowa
  15.40 - "duchowe" przejście przez drzwi archikolegiaty z okazji 855. rocznicy konsekracji, rozdanie pamiątek (każdy otrzyma krzyż św. Wojciecha)

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół